Nefes aldığımız hava hastalık ve ölüm saçıyor

Bunu Dünya Sağlık Örgütü söylüyor.  Daha da ileri giden örgüt şöyle diyor:  “Dünyanın hangi kentinde olursanız olun, on kişiden dokuzu zehirleniyor!”  Sonuçta nefes darlığı, kalp ve damar hastalıkları ve akciğer kanseri beliriyor.  Yeni yayınlanan rapor 91 ülkenin 1.600 kentine eğilmiş.  Bu arada bizim 71 kentimizin hava kirliliği ölçümleri hiç de iç açıcı değil.  Listesi aşağıda.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kirliliğe havada yüzer-gezer küçücük parçacıkların miktarı ile yaklaşıyor.  Bunları günlük yaşantımızda sürekli olarak ciğerlerimize çekip alıyoruz.  Böylece ağır sağlık sorunlarının içine düşüyoruz.

İki ayrı tanım söz konusu.  Biri PM10, yani çapı 10 mikrometreden küçük parçacıklar.  Diğeri de PM2,5, yani çapı 2,5 mikrometreden küçük olanlar.

Önemli olan bunların teneffüs ettiğimiz havadaki yoğunluğu.  Yani 1 metreküpte kaç mikrogram parçacık olduğu.  Bu kavram ‘µg/m3’ ile ifade ediliyor. Bu miktar belli bir düzeyin üstüne çıkarsa sağlık sorunları başlıyor.

WHO aşılmaması gereken eşiği PM10’lar için 20 µg/m3 olarak tanımlamış. Bunun ötesinde tehlike başlıyor. Ülkemizin kentlerinde (hemen hepsinde) bu eşik aşılmış. Aşağıda görüldüğü gibi.

Önce, hava kirliliği ölçümlerinin yıllık ortalaması PM10 için 20-30 µg/m3 olan kentlere bakalım. Bunların kirlilik çizgisinde olduğunu bilerek durumlarını görmezden gelebiliriz. (İlk değer PM10’u, ikinci de PM2,5’u veriyor.) POLLUTION-1 Aşağıda ise, kirlenme sorunlarının olduğu kentleri görüyoruz.  Bunlarda yıllık ortalama 30 µg/m3 ile 50 µg/m3 arasında oluşuyor. POLLUTION-2 Şimdi karşımızda 44 kentlik bir liste var.  Kentlerimizin yarısından fazlası.  Bunlarda ciddi hava kirliliği olduğu anlaşılıyor;  çünkü sağlıklı kent havası ölçütünün 3-4 misli bir ortam mevcut.  Yıllık ortalamaları 50 µg/m3 ile 100 µg/m3 arasında. POLLUTION-3 Geldik, kaderleri (havaları kadar) kara görünen 6 kente.  Bunlarda hava kirliliği 100 µg/m3’ün üstünde. Başka bir deyişle, halk adeta zehirlenmeye terk edilmiş. POLLUTION-4 Bu noktada birkaç açıklama gerekiyor.

 • Bu verilerin ana kaynağı devlet örgütleri tarafından yürütülen ve uluslararası ortamlara resmen rapor edilen bilgiler. (WHO’nun raporundaki verilerin tümü zaten resmi nitelikte.)
 • Unutmamak gerekir ki, bunlar yıllık ortalama. Yani bazı mevsimlerde ve bazı günlerde kirlilik bu değerlerin belki de üç, dört katına çıkıyor.
 • Kentlerimizde ölçümler bir tek noktada yapılıyor. Ama İstanbul’da 10 ölçüm istasyonu var. İzmir’de 7. Ankara’da 6.
 • Bu bakımdan, sergilenen ölçümler kentlerin bazı bölgelerindeki aşırı koşulları yansıtmıyor.

Eldeki verilere göre Pakistan’da, Hindistan’da, Çin’de felaket noktaları olduğu anlaşılıyor.  Örneğin 1,5 milyon nüfuslu Peşaver’da (Pakistan) yıllık ortalama 540 µg/m3.

Öte yandan havası tertemiz kentler ve ülkeler de var.  İsviçre, İsveç, Finlandiya, Norveç, Avustralya, Baltık Denizi ülkeleri gibi.  Bunlarda yıllık ortalama 22 µg/m3 değerini geçmiyor.

WHO durumun gittikçe kötüleştiğini vurguluyor.  Son üç yıl içinde kentlerdeki hava kirliliği %6 oranında artmış.  Geçtiğimiz yılda 4 milyona yakın kişi yalnızca hava kirliliğinin yarattığı ortam nedeniyle ölmüş.

Niye böylesine rahatsız edici bir durumda insanlık?  WHO hava kirliliğinin durmadan artıp sayısız tehlikeler yaratmasındaki etkenleri şöyle sıralıyor:  Fosil yakıtların ısrarla kullanılması…  Kömüre dayalı enerji santrallarına izin verilmesi…  Özel otomobil kullanımının hızlanarak devam etmesi…  Binalardaki özensiz ve gereksiz enerji kullanımı…  Vb. vb.

WHO bu arada Bogota ile Kopenhag’ı selamlıyor.  Bu kentlerin toplu ulaşımı, bisikletliliği, yayalığı cesaretlendirerek önemli atılım yaptıklarını ve hava kirliliğini büyük ölçüde düşürmeyi becerdiklerini vurguluyor.

[Dünya kentlerinin hava kirliliği okumalarını gösteren kapsamlı listeyi görmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.]

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Laetitia Van Eeckhout, Le Monde, 8.5.2014 – WHO Basın Bülteni, 7.5.2014

Bu yazı Kentler, Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

10 Responses to Nefes aldığımız hava hastalık ve ölüm saçıyor

 1. Must dedi ki:

  mersin yok

 2. Seyfettin CAN dedi ki:

  Hikaye…Yani Istanbul veya Kocaeli tarafı Doğu ve batıdaki illerden temiz havaya sahip olacak…Daha birkaç ay önceki uluslararası bir araştırmacı şirket Isparta, Aydın gibi birkaç il için Türkiyenin yaşanabilir illeri olarak gösteriyordu…Birkaç ayda ne değişti ki .Ayrıca Ordu ile Giresin ilimiz komşu.. Değerlerinin bu kadar farklı olması mümkün değil..İnsanların işigücü kalmamış öyle kafa ütülüyorlar..Bu ülkede en uzun yaşayan insanlar Nazilli’de..Nasıl oluyor da kirlilikte bu kadar uzun yaşıyorlar..Başta dedim ya…HİKAYE(Masalımsı)

  • Ahmet Aslan dedi ki:

   Seyfettin Can tebrik ederim.
   2009 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Aydın ilini Avrupa da yaşanabilir en sağlıklı şehir ilan etti. Nesinden bahsediyorlar hey Allahım yaa..

 3. Geri bildirim: Hava kirliliği gerçekten nasıl bir şey? #dağmedya @dagmedyanet | Dağ Medya

 4. ilhan okutan dedi ki:

  temelde ulaşım var. şehir merkezi iş için. ulaşım ağı sağlanırsa neden konut yeri olarak merkezleri seçelim ki? Ulaşımda bir sistem bile yok, konvansiyel aşamayı bile geçememişiz. Arabaya atla git, yakıt pahalı vs. kutsal devletimiz metro yap dedi de meendizler yapmadı mı?

 5. Ahmet AKSU dedi ki:

  Aydın’da hava kirliliği olduğu doğrudur. Balkonunuz kışın kömür tozu ile kaplı oluyor. Bunlar çökenler! ya çökmeyip havada asılı kalanlar?! Üstelik Nazilli’nin havası Aydın’dan da beter! Kışın sis gibi hava kirliliği çöküyor. Övüne övüne bitiremediğimiz Anadolu’nun ne ovası, yaylası, dağı, taşı ne deresi ne ırmağı kaldı kirletilmedik!

 6. Gökhan Binsöz dedi ki:

  Yazıda ölçümlerin nasıl yapıldığına dair bilgi var. (yıllık ortalama ve İstanbul hariç bütün şehirlerde tek noktada – yani şehir merkezinde)

 7. mustafa tuna dedi ki:

  Şanlıurfa neden yok listede

 8. Geri bildirim: Hava kirliliği beyinde de tahribat yapıyor | Dağ Medya

 9. Geri bildirim: Yürümekle bisiklete binmek ne ölçüde sağlıklı? | Dağ Medya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s