Sığırcık balesi

“Sığırcık dediğin bir kuş!  Bunun balesi mi olurmuş?” diyeceksiniz.  Haklısınız aslında.  Sözünü edeceğimiz olaya İngilizler ‘murmuration’ diyorlar.  Hani, ‘mırıldanma’ gibi.  Aşağıda izleyeceğiniz kısa video mırıldanmanın ötesindeki bir oluşumu sergiliyor.  Bir değil, on beş değil, yüz beş değil, binlerce sığırcığın birlikteliğinden doğan, hayret verici ve esrarengiz bir olayı.  Doğanın kolay kolay çözemediğimiz güzelliklerinden ve zenginliklerinden birini.

Videoya tıklamadan önce bir hatırlama yapalım ve göreceğimizin geri planına göz atalım.  Malum, sığırcık serçegillerden, siyah renkli, uzun gagalı, serçeden iri, ötücü bir kuş.  Çekirgekuşu da deniyor ona.  Kış yaklaşmaya başladığı zaman sığırcıklar Rusya’nın kuzeyinden ve İskandinavya’dan kopup İngiltere’ye geliyorlar.  Soğuktan kaçmak için.  Ama milyonlarcası geliyor ve bir yerlere yerleşiyor.

Sonra günbatımına doğru topluca havalanıyorlar.  Ve bale başlıyor.  Rastlantı bu ya, İskoçya’da sandala atlayıp gölde kürek çekmeye çıkmış olan iki genç kız bu olayı yaşamışlar.  Ne iyi ki, ellerinde bir de kamera varmış.  Sonuçta ortaya 2 dakikalık bu video çıkmış.

Burada akla takılan ana konu şu:  Binlerce kuş nasıl oluyor da, hiçbir yere ve birbirlerine çarpmadan, bir sakatlanma geçirmeden bu muhteşem baleyi oluşturuyorlar?  Akıl almaz bir hızla gerçekleşiyor her şey.  Saniyenin binde biri gibi anlarda bir oraya, bir buraya hareketler beliriyor.  Ama toplu düzen bozulmuyor, karmaşa çıkmıyor.  Bu düzeneğin sırrı nedir?  Bir soru daha:  Niye yapıyorlar bunu?

Bilginler yanıt bulamıyor bu sorulara.  Çaresiz kalıyorlar.  Ama bu birliktelik yeteneğinin, bir arada oluşan bu ortak zekânın hudutsuz bir güzelliği var.  Balık sürülerinde, arılarda, karıncalarda gözlediğimiz bir güzellik.  Biz insanların oluşturmakta çok zorlandığı bir olgu.

Neyse!  Doğanın bize sunduğu bu nefis baleyi izleyelim artık.

http://vimeo.com/31158841

Atila Alpöge

Reklamlar
Bu yazı Doğal kaynaklar, Genel Konular içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Sığırcık balesi

  1. Geri bildirim: Sığırcıklar niye bale yapıyor? Bu güzel kuşların var olma endişesini mi yansıtıyor? @dagmedyanet | Dağ Medya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s