Kutsal Kitapların ışığında iklim değişimi

Avustralya ve ABD’de çeşitli inançtan din insanları (aralarında Hıristiyan, Müslüman, Yahudi, Budist ve Hindu var) çevreye sahip çıkma amacıyla elbirliği oluşturup bir bildiri hazırlamışlar.  Bunda fosil yakıtlardan para kazanmanın ahlak dışı olduğunu söylüyorlar.  Kutsal Kitaplara gönderme yaparak bireyleri ve şirketleri fosil yakıt endüstrisinden para çekmeye davet ediyorlar.  Bu taleplerini bir mektupla Papa François’ya da iletmişler.

DESMOND TUTU

Tehlikeli boyutlara varmakta olan iklim değişimini önlemek için şu anda yeraltında gömülü olan fosil yakıtların %80’inin oldukları yerde bırakılmasını, çıkarılıp kullanıma sürülmemesini istiyorlar.  Nobel Barış Ödülü’nü kazanmış ünlü din adamı, Güney Afrikalı başpiskopos Desmond Tutu da bu görüşte.  (Resmi yanda.) Tutu geçtiğimiz günlerde gazetelerde yayımlanan bir yazısında “Vicdan sahibi kişilerin dünyamızın iklimine haksızlık yapan fosil yakıt şirketlerini finanse etmekten vaz geçmeleri, onlarla olan ilişkilerini kesmeleri gerekir.” demişti.

Bütün dinleri kucaklayan bu girişime ABD’de GreenFaith, Avustralya’da da ARRCC (İklim Değişimine Dindar Yanıt) adlı kuruluşlar bayraktarlık ediyorlar.  Şöyle diyorlar:  “Bu yakıtları yeraltından çıkarıp kullanma bugünkü hızıyla devam ederse çocuklarımız ve torunlarımız huzurlu bir dünyada yaşama olanağından mahrum kalacaklar.  Özellikle güney ülkelerinde olanlar.  Bunu bile bile kömür, petrol ve gaz çıkarıp kâr etme yolunda koşan şirketler kurumsallaşmış hırs, bencillik ve kibir içindedirler.  Tek sözcükle, günahtır bu.”  (Papa’ya gönderilen mektup bu adreste okunabilir.)

Bu girişim şu hususları da vurguluyor:

  • Dünya bankalarının, fonların ve sigorta şirketlerinin ellerinde tuttukları paranın %55’i aşırı karbon üreten endüstrilerde kullanılıyor. Düşük karbonlu teknoloji ise yalnızca %2 oranında destekleniyor. Çünkü dikkat yalnızca kısa süreli (vurdu-kaçtı diyebileceğimiz) kazançlara odaklanmış durumda.
  • Bilim dünyası, küresel ısınma 2°C ötesinde oluşursa felaketin kapımızı çalacağını açıkça ifade ediyor. Bu eşiği tutturabilmemiz için tüketebileceğimiz yakıtın üst sınırı belli. Ancak şirketlerin rezervlerinde bu sınırın beş katı fosil yakıt var.
  • Demek ki, bu sınırı aşmak kabul edilemez. Ve demek ki, bu sınırı aşarak kazanılacak para ahlak dışıdır.
  • Bugüne kadar konu hep şirketlerin yöneticilerine anlatılmaya çalışıldı, hep onların insafına bırakıldı. Ama onlar asla umursamadılar. Yatırımlarını arttırarak devam ettiler. Alternatif enerji teknolojilerine yönelmeye yanaşmadılar.
  • Demek ki, artık bu şirketlere para yatırmış olanlara seslenmek gerekiyor. Onlardan katkılarını çekip kaynaklarını yeni teknolojilere yatırmaya ikna etmek gerekiyor. Ahlaki ve etik davranış bunu gerektiriyor.

Bu hareketin üyeleri Kutsal Kitaplara da gönderme yapıyorlar.  Gerçi, diyorlar, Kutsal Kitaplarda çevre bugün bizim söze döktüğümüz haliyle yer almaz;  ama ekolojinin temel değerleri, ilkeleri ve ahlaki boyutları bu kitapların getirdiği öğretilerin özünde yer alır.  (Bu göndermelere göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.)

Öyle anlaşılıyor ki, uzun yıllardan beri sürüp giden ekoloji kavgası bir dönüm noktasına yaklaşıyor.  Örneğin, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç ve İsveç yabancı ülkelerdeki kömür girdili enerji projelerini parasal olarak desteklemeyi durdurdu.  Birkaç ay önce Amerika Birleşik Devletleri ile Dünya Bankası da bu harekete katıldı.  Norveç daha da ileri gidip bütün fosil yakıt finansmanını durdurmaya yöneliyor.  Bir not daha.  Harvard Üniversitesi’nden 100 öğretim üyesi ortak olarak yayımladıkları bir bildiriyle üniversite yönetiminin fosil yakıt şirketlerine para yatırmayı durdurmasını istedi.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Graham Readfearn, The Guardian, 16.4.2014

 

 

 

 

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Genel Konular, Teknoloji, Yenilenir enerji, İklim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Kutsal Kitapların ışığında iklim değişimi

  1. Yalçın Engiz dedi ki:

    Vicdan sahiplerini kutluyorum. İnşallah bizim ülkemizdeki vicdan sahiplerini de böyle hayırlı bir aktivite nasip olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s