Hollywood’un starları ekoloji için kollarını sıvıyor

Amerika’nın önde gelen bir kablo televizyonu ünlü sinema oyuncularıyla işbirliği yaptı ve iklim değişimini sergileyen bir dizi başlattı.  İlk bölüm 13 Nisan Pazar akşamı yayımlandı.  Basının da, izleyenlerin de tepkisi çok olumlu.  “Bilim dünyasının, bazı gazetecilerin ve çevreci grupların dar çerçevesi içinde kalmış olan bu yaşamsal konu nihayet milyonlarca evin oturma odasına girdi.  Bravo!” deniyor.

Her biri 60 dakika süren ilk 16 bölüm yayına hazır.  Yapımcılar en az iki yıl daha devam edeceklerini söylüyorlar.  Bu dizide Don Cheadle, Harrison Ford, Matt Damon, Olivia Munn, Arnold Schwarzenegger gibi önde gelen oyuncular görev alıyor.  Onları başka yıldızlar da izleyecek.  Yapımcıları arasında ise James Cameron ve Jerry Weintraub gibi ünlüler göze çarpıyor.

Dizinin adı ‘Years of Living Dangerously’.  (Buna dilimizde ‘Tehlike İçinde Yaşanan Yıllar’ diyebiliriz.)  Diziyi sunan televizyon (Amerika’nın dev televizyon şirketi olan CBS’in yan kuruluşu olup, kablo üzerinden 38 milyon aboneye ulaşan) Showtime.

Aslında bu filmler belgesel niteliği taşıyor.  Ama alıştığımız belgesellerden de hayli farklı.  Her birinde, ünlü bir sinema oyuncusu Amerika’nın bir köşesine, hatta başka bir ülkeye gidiyor;  orada halktan kişilerle onların iklim değişiminin sonucu olarak yaşadıkları günlük sıkıntıların derinliğine inen bir sohbet başlatıyor.

Başka bir deyişle, konu bilim insanları tarafından bilimsel bir çerçeve içinde sunulmuyor.  Tersine sokaktaki adam konuşuyor ve onun sıradan seyirciye daha yakın gelecek öyküsü dinleniyor, yaşadıkları somut olarak görülüyor.  Böylece ortaya, oturma odalarındaki televizyonları izleyen milyonların kolayca kavrayacağı ve hemen özdeşleşeceği öyküler çıkıyor.  Şemalar, rakamlar, belgeler değil.  İnsan yüzünün belirdiği, yüreğe ulaşan, duygu yüklü öyküler. TELEVİZYON DİZİSİ - 2 İlk bölümü izleyenler yaptıkları değerlendirmede, bunda yaşamsal bir konuyu toplumun her katmanına başarıyla açan olumlu bir iletişim çabası gördüklerini belirttiler.  Şöyle vurguladılar:  “İnsanlığın içine girmekte olduğu hudutsuz tehlikeyi, çıkarlarının hesabı içindeki şirketlere ve umursamaz politikacılara anlatmaya çabalamakla yetinmeden konunun esas sahibi olan halka açılmak.  Doğru olan strateji de zaten bu!”

Bir gazeteci yazar şöyle dedi:  “Bizler durmadan yazdık, çizdik;  bilim insanları bulgularını sergilediler.  Pek ulaşamadık milyonlara.  İşte şimdi iletişim uzmanları geliyor ve bizim yapamadığımızı yapıyor.” İşin güzel tarafı, bu çabada görev almayı kabul eden ünlüler zaten konuya inanmış kişiler.  Çevreyle ilgili kuruluş ve çabaları destekleyen kimseler.  Bu nedenle öneri gelince mutluluk duyarak “Evet!” demişler.

Aşağıda dizinin bir bölümünde yer alan Arnold Schwarzenegger’i (sarı giysili) orman yangınlarıyla boğuşmuş itfaiyecilerle görüyoruz. TELEVİZYON DİZİSİ - 1 Bölümlerden birinde New York Times’in ünlü dış ilişkiler uzmanı Thomas Friedman Türkiye-Suriye sınırına gidiyor ve yaşanan iklim değişiminin getirdiği kuraklığın savaşı nasıl kışkırttığını yansıtıyor.

Aslında, ilk bölümün tamamı internete konulmuş durumda.  Kolayca izleyebilirsiniz.  Ama tabii ilkel internet yasaklarının olmadığı ülkelerde.  Biz gene de bir adres verelim:  (Ama yapabileceğimiz tek şey bu adresi kaynağımızdan olduğu gibi alıp vermek.)  Can also be watched free online.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynaklar:  Suzanne Goldenberg, The Guardian, 11.4.2014 – John Abraham, The Guardian, 9.4.2014 – Andrew C. Revkin, The New York Times, 7.4.2014

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Genel Konular, İklim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s