En iyi rüzgârın peşinde göklere yükselmek

Rüzgârın kesilmeyen gücünden yararlanmak elbette iyi bir çözüm. Yerleştir pervaneleri tepelere. Dönüp dursunlar ve elektrik üretsinler. Ama kazın ayağı pek öyle değil. Bir defa, yerel halkın itirazı oluyor genelde. Bu tür projeleri gerçekleştirmek giderek zorlaşıyor. Bir de diğer canlılara, özellikle kuşlara zarar veriyor türbinler. Ne yapmalı? Birileri çözümün havalara, çok yukarılara yükselmekte olduğunu ileri sürüyor.

Rüzgâr enerjisi zor bir başlangıç yapmıştı. On yıl önceleri 60 metreye kadar uzanan kulelerle çalışılıyordu. Bu yükseklikte yeterli güçte rüzgâr yakalamak çoğu zaman zor oluyordu. Ama pervanelerin boyu uzatıldı, kuleler yükseltildi ve elektrik üretmenin birim maliyeti oldukça düştü. Örneğin kömürle çalışan santrallarla yarışabilen (kilovat saati 0,05 dolar gibi) bir değere. Ama bu gelişme, türbinlerin çıkardığı gürültüyü de arttırdı. Beraberinde halkın şikâyeti de, şiddetle direnmesi de. Sonuçta üretimin yerleşim yerlerinden hayli uzağa gitmesi zorunluğu belirdi.

Amerikan şirketi “Altaeros Energies” bu çıkmazı aşacak bir teknoloji peşinde. Havalara, göğün iyice yukarılarına yükselerek.

RÜZGAR-3

Şirket geliştirmekte olduğu sisteme BAT (Buoyant Airborne Turbine, yani Havalarda Yüzer Gezer Türbin) adını koymuş. BAT bir kabloya bağlı olarak 300 metre yükseğe kadar çıkıyor. Orada çok daha güçlü bir rüzgâr yakalıyor. Ürettiği enerjiyi de kablo aracılığıyla aşağıya aktarıyor.

RÜZGAR-5

Altaeros denemelerini Alaska’da yapıyor şimdilik. Nedeni basit, çünkü orada elektrik üretimi hayli sorunlu. Bu yüzden de oldukça pahalı. (Birim fiyatı bazı yerlerde 1 dolara kadar çıkıyor.) Şirket sorumluları, orada elektrik üretmeye başlayarak ilk denemelerin yüksek maliyetini karşılama şansı kazanıyorlar.

BAT’ın en büyük avantajı, yükseklerde çok güçlü, düzenli ve sürekli rüzgâr bulması. Ama bunun yanında başka bir özelliği daha var. Şu ya da bu nedenle elektrik hizmeti sunmanın hayli zor olduğu yerlere kolaylıkla ayak uydurabilmesi. Örneğin deprem olmuş, toprak kaymış, seller basmış ve elektrik kesilmiş. Salıverin BAT’ı havaya, gürültüsüz, sıkıntısız elektrik üretmeye başlayın hemen.

Bazı araştırmacılar yukarılarda müthiş bir potansiyelin olduğunu ileri sürüyorlar. Yükseldikçe elde edilen gücün yoğunluğu katlana katlana büyüyor. Aşağıda görüldüğü gibi.

RÜZGAR-8

Bir araştırmacı ”Göğün yukarılarında insanlığın tümünü ışıl ışıl yapacak enerji kaynağı var.” diyor.

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynak: Diane Cardwell, The New York Times, 20.3.2014

 

 

 

 

 

Reklamlar
Bu yazı Enerji, Teknoloji, Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s