Uluslararası Adalet Divanı Japonya’ya “Dur!” dedi

Bu, ekoloji hareketinin önemli başarılarından biri. Aynı zamanda balina katliamının sonu. Bir de, Japonya’nın utanma duygusu kalmamış yalancılığının duvara çarpması. Çünkü balina avcılığı 1987’den beri yasaktı. Ama Japonya “Bilimsel araştırma yapıyoruz!” numarasıyla balıkçılarının balina avlamasına izin veriyordu. Avustralya, Yeni Zelanda’nın desteğiyle konuyu Adalet Divanı’na götürmüştü. Divan daha önce bütün boyutlarıyla incelediği davanın kararını 31.3.2014’te açıkladı.

Böylece, yasak yürürlüğe girdi ve Japonya’nın elini kolunu bağladı. Karar kesin. İtiraz hakkı yok. Ve bunun olduğu gibi uygulanma zorunluluğu var. Japonya bugüne kadar balıkçılarına vermiş olduğu balina avlama izinlerini derhal iptal edecek, bilimsel araştırma (!) yaptırmayacak ve bundan böyle bu tür izinler vermeyecek.

BALİNA

Divan “bilimsel araştırma” numarasıyla her yıl yüzlerce balinanın öldürülmesindeki soytarılığı bütün çıplaklığıyla sergiledi: Japonya bunca yıldan beri bu konuda yalnızca 2 (yazıyla iki) adet araştırma yayımlamış. Divan şu soruları da gündeme getirdi: Balinalarla ilgili bilimsel çalışmalar başka türlü, örneğin öldürmeden ve etlerini parçalamadan yapılamaz mıydı? 27 yıldan beri süren bu çabanın bir zaman sınırı olamaz mıydı? Bu konuda niçin uluslararası işbirliğine hiç gidilmedi? Araştırma maksadıyla öldürülen balinaların etleri niye çarşı pazar satılmaktaydı? Hatta bir bölümü niye köpek beslemede kullanılıyordu?

Japonya’nın balıkçılarına sağladığı avlama kotalarının her birinde yılda 900’u aşan balina öldürme izni varmış.

Japonlar balina eti yemeyi önemli bir gelenek, milli kültürün bir parçası olarak görüyorlar. Oysa bu olgu savaştan sonra aç kalan milyonların beslenmek için balinalara yönelmesiyle başlamış. 1960’larda yılda 250.000 ton balina eti yenirmiş. 1980’lerde bu miktar 13.000 tona düşmüş. Şimdilerde ise yalnızca 5.000 ton.

Biraz da Uluslararası Adalet Divanı’ndan söz edelim. Divan Birleşmiş Milletlerin ana birimlerinden biri. 1945’te çalışmaya başlamış. Merkezi Hollanda’da, Lahey’de. 9 yıl için göreve gelen 15 yargıçtan oluşuyor.

Ekogazete okuyucuları balina ve fok avcılarıyla dişe diş mücadele eden Paul Watson’u ve onun gemisi/örgütü Sea Shepherd’ı anımsayacaklardır. Watson Divan’ın bu kararından çok mutluluk duyduğunu söyledi. Böylece savaşımlarında Japonya’yı diskalifiye etmiş olduklarını, şimdi dikkatlerini çok az miktarda olmakla birlikte bu tür balıkçılığa devam eden Norveç ile İzlanda üzerinde daha rahatlıkla toplayacaklarını belirtti.

Uluslararası Adalet Divanı’nın 76 sayfalık kararına göz atmak isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynak: Martine Valo ve Philippe Pons, Le Monde, 2.4.2014

 

 

 

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Doğal kaynaklar, Ekoloji Politikası, Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Uluslararası Adalet Divanı Japonya’ya “Dur!” dedi

  1. btlbkmn dedi ki:

    Reblogged this on btlbkmn.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s