“Haydi dostlar, kolları sıvayın!”

Bunun İspanyolca aslı biraz farklı:  “Pon de tu parte!”  Biz böyle ifade ettik.  Peru’dayız.  Halka seslenen büyük bir kampanya başlatıldı.  Amaç kişileri çevre konularında uyarmak, bilgilendirmek , harekete geçirip yaşam ve davranış tarzlarını ekolojik bir çerçeveye çekmek.  Bir nedeni var.  Birleşmiş Milletlerin İklim değişimi konferansı (COP 20 diye tanınan yirmincisi) dokuz ay sonra Peru’da toplanacak.

Lima bu dev toplantıya ev sahipliği yapacak.  1 Aralık 2014’ten başlayarak 12 gün boyunca.  12.000 katılımcının gelmesi bekleniyor.  Peru bu toplantının, geçen yılın Kasımında Varşova’da yaşanan perişanlığı unutturacak nitelikte, gerçek bir başarı olmasını istiyor.  Ayrıca Peru iklim değişiminin faturasını ağır biçimde ödeyen bir ülke.  Bu nedenle bütün vatandaşları ortak bir hedefin etrafında toplamak istiyor yöneticiler.

Yetkililer “Bu toplantıyı fırsat bilerek, teker teker hepimizin doğayla ve toprakla kurmuş olduğumuz ilişkileri bireysel düzeyde bile iyileştirebileceğimizi fark ettirmek istiyoruz.” diyorlar.  Halkın bu konuda hem idareyle, hem de birbiriyle yazışması için bir facebook sayfası, bir Twitter hesabı oluşturulmuş.  Ayrıca bir de site kurulmuş.  Suyu iyi kullanmak, biyoçeşitliliği korumak, enerjiyi bilinçli kullanmak, atıkların yönetimi, sağlıklı bir tarım, ulaşım, sera gazı duyarlılığı gibi konularda yazışmalar bekleniyor.

Halkın kişisel düşünceleri, uygulamaları, başarıları, önerileri sıralanacak bu platformlarda.  Uluslararası bir toplantıdan yararlanarak bir halk hareketi yaratmaya çalışmanın değeri ortada.  Bu nedenle Peru başkalarına da örnek olacak bir yaklaşım oluşturmuş durumda.

Öyle anlaşılıyor ki, Polonya’nın geçen yıl ev sahibi olduğu toplantıya umursamaz davranışına (hatta aynı anda bir de dünyanın kömürcülerini bir araya getiren ayrı toplantı düzenlemesine) karşın Peru iklim değişimini gerçekten ciddiye alıyor.  Bu önemli.  Çünkü 2015’te Paris’te toplanacak olan son konferansta insanlığın geleceğini koruma altına alacak tarihi bir antlaşma imzalanacak.  Peru toplantısı bu son adımın başarı düzeyini belirleyecek.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Chrystelle Barbier, Le Monde, 7.3.2014

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Genel Konular, İklim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s