Çıkış yolu arayan bir kent: Sao Paulo

São Paulo (okunuşu San Paulo) yalnızca Brezilya’nın değil, Güney Amerika’nın da en büyük kenti.  Ayrıca dünyanın başta gelen yerleşmelerinden biri.  13 milyon kişi yaşıyor.  Ama çevresindeki yerleşmeleri de katarsak, metropoliten bölgede 1940’larda 1 milyon kişi yaşarken şimdilerde nüfus 20 milyona varmış.  Aslında burayı ‘insan yapısı cehennem’ diye adlandırmak daha doğru.  (Pardon, İstanbul’dan mı söz ediyoruz?)

SAO PAULO-6

Hızla büyüdü kent.  Kısa zamanda yayıldı, şişti.  Hastalıklı bir biçimde.  Kentin merkezine yüksek kuleler dikilirken, çevrede itiş kakış birikmiş, üst üste yığılmış yerleşmeler belirdi.  Uyduruk, derme çatma, sağlıksız, birbirinden kopuk kentçikler.  Tabii, ulaşım mesafeleri de katlanarak büyüdü.  Bu olgu hem otomobil sahipliğini, hem de kişisel araç kullanımını pompaladı.  Her gün 500 yeni otomobilin trafiğe girdiği söyleniyor.  Kentte 7,4 milyon plakanın kaydı var.  Böylece yerleşim anarşisine bir de ulaşım anarşisi eklenmiş oldu.

SAO PAULO-2

Bu da, kenti sürekli olarak sarıp sarmalayan, nefes almayı güçleştiren bir hava kirliliği yarattı.  2011’de 15.000 kişinin hava kirliliğinden öldüğü biliniyor.  Bu, göğüs kanserinden (1.300 kişi), trafik kazalarından (8.000) ve AİDS’ten (900) ölenlerin toplamından daha fazla.

SAO PAULO-4

Halk otomobilin egemenliğinden, yarattığı kirlilikten ve gürültüden, trafik sıkışıklığının işkencesinden bıkmış durumda.  Kent yönetimi de harekete geçmeye kararlı artık.  Caddelerde otobüslere tahsisli özel şeritler oluşturulmaya başlandı.  Kentte toplu ulaşıma hızla öncelik tanınıyor artık.  Bazı yollar da trafiğe kapatılıp yayalara açılıyor.  Bu girişimleri otomobil sahiplerinin büyük bir çoğunluğu da destekliyor.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Nicolas Bourcier, Le Monde, 29.11.2013

Bu yazı Genel Konular, Kentler, Ulaşım içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s