Bizim burada öncelik yayalarla bisikletlilere

Mexico City’liler böyle demeye başladılar.  Kent yönetimi 2018’e kadar uzanacak bir uygulamayı yürürlüğe koydu.  Merkezdeki 14 ana caddede mevcut mantık tersine döndürülüyor.  Otomobilli ulaşımın bu bölgede adeta zorbalıkla ele geçirmiş olduğu imparatorluğa “Dur!” deniyor artık ve merkez yayalarla bisikletlilere açılıyor.  Bu yaklaşımın daha canlı hareketlilik, daha sağlıklı güven ve daha büyük ulaşma olanağı sağladığı gözleniyor.

MEXICO CITY-4

Yukarıdaki resimde “öncesi – sonrası” ile görüldüğü gibi, araçlara ayrılan yol daralıyor, hatta tek şeride indiriliyor ve kazanılan alan yayalara bırakılıyor.  Araç yolunun kenarına bir dizi baba konuyor.  Böylece kaldırımları yükseltmeye gerek kalmadan güvenli yürüme ortamı sağlanıyor.  Ayrıca otomobillerin kentin göbeğinde gelişi güzel park etmesi de önlenmiş oluyor.  Ayrıca araç trafiğinin hızını azaltacak düzenlemeler de devreye giriyor.  Caddelere ağaçlar dikiliyor ve halkın keyfince oturacağı banklar yerleştiriliyor.  Çocuklara, sakatlara ve yaşlılara kenti güvenle yaşama olanağı veriliyor böylece.  Bisikletliler de bayram ediyor.

MEXICO CITY-3

Bu uygulama dizisinin bir ayağı da metrobüs sisteminin kentin merkezine kadar uzatılması oldu.  “Otomobiller ortadan çekilince satışlarımız azalacak!” diye endişeye düşen dükkân sahipleri belli bir zaman sonra tam tersi bir durumla karşı karşıya kaldılar.  Binlerce insanın, canlı bir halk kalabalığının kapılarını aşındırdığını gördüler.  Bu politika bir bakıma kentin araçlara değil de, kentlilere, kentte yaşayan insanlara ait olduğunu vurguluyor.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Sustainable Transport Bulletin, The Institute for Transportation and Development Policy, Ocak 2014

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Kentler, Ulaşım içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s