Amerikan Senatosunda iklim maratonu

Amerika’da iki yasama organı var:  Temsilciler Meclisi ve Senato.  Senato 100 üyeden oluşuyor.  Geçenlerde, 10 Mart’ta, 30 senatör hazırlıklı bir maraton başlattı.  Günlük oturum tatil edilecekken (saat 18.00’de) söz almaya başladılar.  Ve bu, sabah saat 9.00’a kadar sürdü.  Tam 15 saat.  Israrla işledikleri konu iklim değişimiydi.  Amaçları politik sistemi de, kamuoyunu sarsmak,  “Yeter artık!” demekti.

Maratonun ön hazırlığı çok önceden ve ustaca yapılmıştı.  Oturumda senatörlerden biri susuyor, öteki söz alıyordu.  Her biri fotoğraflar, şemalar, videolar gibi görsel malzeme hazırlamıştı önceden.  Rakamlarla, istatistiklerle veri bombardımanı yaptılar.  Bu, Senato’da ender görülen, tarihi bir oturum oldu.  Nitekim 225 yıllık geçmişi olan Senato bugüne kadar ancak 35 adet gece oturumu yapmıştı.

Joe Mendelson

Senatörlerden biri, uzmanların %97’sinin yüksek sesle vurguladıkları tehlikeleri anlattı.  Öteki, dünyanın yaşadığı nüfus patlamasını sergiledi.  Bir başkası, kütle halinde yok edilen ormanlardan söz etti.  Bir diğeri, asitleşen denizlerin, ölüp giden deniz yaratıklarının üzerinde durdu.  Başka biri de inkârcıların, “İklim değişimi tehlikelidir diyemem!” diye konuşanların mantıksızlığını aşağıdaki gibi sergiledi.

AMERİKAN SENATOSU-2

İşin ilginç tarafı, bir zamanlar iklim değişimi konusunda çekingen davranan ve susmayı tercih eden senatörlerin de maratona katılmış olmasıydı.  Vaktiyle susmuşlardı, çünkü ekonomik etkinlikleriyle aşırı ölçüde sera gazı salan ve iklim değişimi sözünü duymak istemeyen (petrolcüler, kömürcüler gibi) dev şirketlerin büyük baskıları vardı.  Öyle ki, harcadıkları hudutsuz kaynaklarla çevreci eğilimli senatörlerin yeniden seçilmelerini önleyebiliyorlardı.

Ancak ne var ki, Amerika’nın son iki yıl içinde yaşadığı (tayfunlar, su basmaları, kuraklıklar, orman yangınları gibi) sayısız felaket artık susulamayacağını hissettirmeye başladı.  Politikacılar susma zamanının sonuna gelindiğini yavaş yavaş fark etmekteler.  Gittikçe yaygınlaşan görüşler şunlar:

  • İklim değişimi bir gerçek.  Üstelik insan etkinliklerinden kaynaklanıyor.
  • Ülkenin hemen hemen her eyaleti bu gelişmenin bedelini ödüyor artık.
  • Ekoloji temelli bir ekonomiye geçmek ülkeye büyük yararlar getirecek.
  • Bu yeni politikanın dünya çapındaki liderliğini Çin’e bırakamayız.

Gözlemciler, ülkenin politik yapısının yepyeni bir çağa doğru, ufak adımlarla, açılım yapmakta olduğunu belirtiyorlar.

Senato maratonunun saatler boyu gelişen öyküsünü buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynaklar:  Suzanne Goldenberg, The Guardian, 11.3.2014 – Dana Nuccitelli, The Guardian, 14.3.2014

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Genel Konular, İklim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s