Orman biçicileri, dikkatli olun! Gözleniyorsunuz

Bu uyarı, “Yallah!” deyip ormanlara saldıran ve önüne gelen ağacı sorumsuzca kesip biçen kişilere, firmalara, projecilere ve yöneticilere.  Çok yukarılardan, uzaydan bir göz sizi izliyor.  Adım adım, her dakika.  Hem de bunu 30×30 metrelik alanlar boyutunda yapıyor.  Marifetlerinizi kaydediyor ve anında rapor ediyor.  Üstelik isteyen girsin baksın diye internete koyuyor.  Böylece, dünya âlemin diline düşeceksiniz.

Bu gelişmenin ayrıntılarına girmeden önce, gelin yeryüzünün yaşadığı orman trajedisine bir göz atalım.

ORMAN-1

Araştırmacılar diyor ki, ormanlar bugün karaların yalnızca %30’unu kaplıyor.  (40 milyon kilometrekare.)  Binlerce yıl önce bu oran %50’den fazlaymış.  Tahribat modern çağla birlikte birden hızlanmış.  Bilginler, son 10 yıldaki kayıplar için çarpıcı bir rakam veriyorlar:  Dakika (ama on yıl boyunca her dakika) başına 25 futbol sahası büyüklüğündeki orman haritalardan silinmiş.  Diyorlar ki, bu canavarlık böyle sürüp giderse 2030’larda geriye çok az orman kalacak yeryüzünde.  Tabii bu tahribatın sonucu olarak binlerce canlı yaratık türü de yok olup gidecek.  Orada burada yeniden ağaçlandırma çabası yok değil.  Ama bunlar her yıl yok olup gidenin ancak üçte birini karşılıyor.

ORMAN-2

Bu korkunç tahribatın ekolojik, ekonomik ve kültürel sonuçlarından aşırı endişe duyan bazı çevreler (kırk kadar kuruluş) bir araya geldiler ve Dünya Kaynakları Enstitüsü’nün (World Resources Institute – WRI) bir girişimine destek verdiler.  WRI 20 Şubat’ta Küresel Orman Gözleme sistemini (Global Forest Watch – GFW) internet üzerinden hizmete sundu.  Bunun veri tabanını oluşturmak için Google ile NASA el ele vermiş.  Onlara Maryland Üniversitesi de katılmış.  40 yıldan beri uzaydan yapılan gözlemleri bir sistemin içine oturtmuşlar.  Milyonlarca görüntü elden geçmiş.  Denildiğine göre 10.000 bilgisayar kullanılmış bu sisteme veri hazırlamada.

GFW, bugünkü teknik olanaklara bağlı olarak en ayrıntılı görüntüleri ancak yıldan yıla verebiliyor.  Ama üç haftalık olarak sağlanan görüntüler, çok hassas olmasalar da, gelişmeleri izlemeye yarıyor.  Bu arada orman yangını görüntüleri günlük olarak aktarılıyor.

Yirmi uzmanın tamgün hizmet sunduğu bu baş döndürücü projenin “Gerekçesi ne?” diye sorulabilir.  Ormanların yaşamsal önemini vurgulamaya gerek yok.  Bir milyarın üstünde insan bugün ormanların sunduğu yiyecek, su, iş olanakları sayesinde ayakta kalıyor.  Yeryüzündeki biyolojik çeşitliliğin beşiği de ormanlar.  Bir de atmosferdeki karbonun neredeyse yarısını emip yok ediyorlar.

ORMAN-3

Ancak onlara tam anlamıyla sahip çıkma olanakları sınırlı.  Bir ülke ormanlarımızı koruyacağız diye yasa da çıkarsa, bunun yerel boyutta takibini yürütmesi çok zor.  Bir gözlemevi olarak çalışacak olan bu sistem herhangi bir parselde münasebetsiz bir şeylerin olduğunu yakalayabilecek ve ilgililere rapor edebilecek.  Parselin tam yerini, koordinatlarıyla bildirerek.

İnternette hizmete açılmış harita ve görüntülere ulaşmak mümkün.  Buraya tıklayarak.  Sistemin inceliklerini ve kullanım tarzını anlamak biraz zaman alabilir, ama meraklıları için gerçek bir bayram.  “Ağaçtı, ormandı, boş ver!  Kes gitsin!  Biz işimize bakalım!  Günün birinde birileri yenisini diker!” diyenler için de korkulu düş.

Atila Alpöge:  Oliver Balch, The Guardian, 20.2.2014 – Florence de Changy, Le Monde, 23.2.2014

Reklamlar
Bu yazı Doğal kaynaklar, Ekoloji Politikası, Ormanlar içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s