Yunanistan dev bir çöplüğe dönüşüyor

Yunanistan’ın ciddi bir ekonomik kriz içinde olduğunu hepimiz biliyoruz.  Arada bir gazetelerde, işsizlik şu kadar arttı, dış ticaret açığı büyümeye devam ediyor, borçlarını ödemekte çok zorlanıyorlar gibi, kendi halimize şükretmemize yol açan haberler görüyoruz.  Ama krizin en önemli yan etkilerinden birine pek kimseler değinmiyor.  Yunanistan, gerçek bir çöp ve atık felaketine doğru koşar adımlarla gitmekte.

Atina yakınlarındaki Fyli çukuru, Yunanistan’ın en büyük çöplüğü.  Buraya her gün 6 ton çöp dökülüyor.  Çukur kapasitesinin %90’ı dolmuş durumda ve gelecek yıldan sonra buraya çöp dökmek mümkün olmayacak.

YUNANİSTAN-1

Yunanistan, çöpünün %80’ini çukurlara gömüyor.  Bu oran AB ortalamasının tam iki katı. Geri kazanım konusunda önemli bir çabaları da yok.  Martıların ve Roman’ların bireysel yaklaşımları dışında yapılan, gelen çöplerden metal parçalarını ayırmak, bazı gıda maddelerini gübreleştirmek üzere bir kenara koymak ve otomobil lastiği gibi yanma özelliği olan cisimleri çimento fabrikalarına yakıt olarak satmak.  Geri kalanlar, çukurlara.

Bu konuda da önemli sorunlar var.  Çöp çukurlarının çok büyük bir kısmı kaçak.  2005 yılında AB Komisyonu, 1.100 kaçak çöplüğü kapaması için Yunan hükümetini mahkemeye vermiş.  Sekiz (hatta dokuz) yıl sonra, kaçak çöplüklerden 70 tanesi hâlâ devrede.  Komisyon günlük 71.000€ ceza kesmekle tehdit ediyor Yunanistan’ı.  İronik ayrıntı:  Aynı Yunanistan, 1 Ocak 2014’te AB Başkanlığını devraldı.

Yeni çöp tesisleri açmak çok zor.  Tüm yerleşimlerdeki halkta, İngilizce’de NIMBY (Not In My BackYard) denilen ve Türkçe’ye BYO (Benim Yakınımında Olmasın) şeklinde çevirebileceğimiz yaklaşım hâkim.  Ne zaman bir tesis projesi önerilse, oranın halkı sokağa dökülüyor.  Belediyelere kalan tek çözüm, çöpü, civardaki ormanlara, kırsal alanlara kaçak olarak dökmek.

Haklı olarak, buna da tepki gösteriyor civarda yaşayanlar.  Ormanlarımız ölüyor, nehirlerimiz kirleniyor, yediğimiz, içtiğimiz bizi zehirliyor, diye yakınıyorlar.

İşin kötüsü, bu çözümsüz durum, Yunanistan’ın en önemli gelir kaynağı olan turizm sektörünü de etkilemeye başlamış.  Güzelim bir yamaçtan kıyı şeridini seyredeyim, dediğiniz zaman karşınıza şu tablo çıkarsa, bir turist olarak, bu size ne kadar cazip gelir?

YUNANİSTAN-2

Bu anlamda, Yunanistan’ın içinde bulunduğu çıkmaz ve bunun yarattığı ek sorunlar, “bunca başka derdimiz varken çevre sorunlarıyla mı uğraşacağız?” yaklaşımının ne kadar yanlış olduğuna en güzel örneklerden birini oluşturuyor.

Tahsin Çorat /  Yararlanılan Kaynak:  Mark Lowen, BBC, 28.12.2013

Reklamlar
Bu yazı Atıklar içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s