Frankeştayn gibi Frankeşbalık

GDO’lu somonlardan bir kaç kez söz ettik Ekogazete’de.  Nasıl genetik olarak yılan balığı ile birleştirilince normalin iki misli hızla geliştiklerini yazmıştık.  Frankenfish (Frankeşbalık) olayına halkın tepkilerini aktarmıştık.  Ve bunların kazara doğaya dönmelerinin içerdiği tehlikeleri vurgulamıştık.  Yeni gelişmeler hâlâ epey endişe verici: Geçtiğimiz hafta, Kanada Çevre Bakanlığı, sessiz sedasız, bunların yumurtalarının ticari olarak üretilmesine izin verdi.

Haberi bir Internet sitesinden okuduğumuz zaman Kanada hükümetinin bir yanlışlık yaptığı kuşkusuna kapıldık önce.  Olur ya, muhafazakâr bir kabine, ticari kazanca, çevresel endişelerden daha fazla öncelik verebilir.

FRANKEŞBALIKSonra, biraz inceleyince, olayın daha karmaşık olduğunu farkettik.  Aslında Bakanlık, GDO’lu somonun Kanada’da satışına izin vermemiş.  Hatta bunların doğaya kaçması halinde oluşabilecek tehlikeleri kararında vurgulamış.  Onayladığı, yılda 100 bin GDO’lu somon yumurtasının Kanada’da üretilmesi ve bunların dış pazarlara ihracatı.  Bundan kasıt Amerikan pazarı.

Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA), bu balıkların Amerika’da satılmasını onaylamak üzere olduğu için, üretici firma önceden Kanada hükümetinden ihracat izni istemiş.  Kanada’nın kararı cebimizde olursa, FDA daha kolay onay verir diye düşünmüşler.

Diğer bir deyişle, Kanada hükümeti, GDO’lu somon yumurtası üretimindeki istihdamı sağlama almak için verdiği kararla, riskini iyi bildiği bir ürünün, çok geniş bir pazara satılmasını neredeyse garantilemiş bulunuyor.

Bakalım Frankeşbalık serüveni, Frankeştayn öyküsünden farklı sonuçlanacak mı?

Tahsin Çorat /  Yararlanılan Kaynak:  Suzanne Goldenberg, Guardian, 25.11.2013

Reklamlar
Bu yazı Doğal kaynaklar, Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s