Ne kadar “ayak izi” bırakıyoruz?

Biliyor muyuz bunu?  Ekoloji diye endişelenmek elbette doğru.  Ama biz, kendimiz acaba günlük yaşantımızda ne kadar ekolojik yıkım yaratıyoruz?  Başkalarını suçlarken aynada kendimize de bakmamız gerekmez mi?  Böyle bir ayna var.  Biz baktık aynaya ve suratımıza tokat yedik.  Ayna “Yeryüzündeki herkes senin gibi yaşasa 1,7 dünya gerekirdi!” dedi.  Bu aynaya siz de bakmak istemez misiniz?

Aynayı sunan kuruluşun adı “Global Footprint Network” (GFN).  Uluslararası boyutlu bir kuruluş.  Her yıl incelediği konu şu:  “Doğa bir yılda ne kadar kaynak üretebiliyor ve bizler bu ürünlere saldırarak onları ne sürede tüketip çarçur ediyoruz?”

GFN’nin çevresindeki bilim insanlarının geliştirdiği kapsamlı bir yöntem ve zengin bir veri bankası var.  Kuruluş on yıldan beri bu bilgileri değerlendirerek 234 ülkeye ve 6.000 yere eğiliyor ve her birinin kendi olanaklarını ne ölçüde aştığını hesaplıyor.  Maksat bilgilendirmek, uyarmak ve herkesi “ayağını yorgana göre uzatmaya” davet edip geleceğe dönük, sağlıklı politikaların oluşmasına yardımcı olmak.

GFN her sonbaharda yıllık bir bilanço sunuyor:  “Doğanın bir yılda ürettiklerini hangi ay ve günde bitirip tüketmiş oluyoruz?  Yani bu tarihten sonra doğaya ne ölçüde borçlanarak devam ediyoruz?”  Başka bir deyişle, zavallı doğa yaptığı normal üretimle, gittikçe artan talebe yanıt veremez durumda kalıyor.  [Ekogazete kuruluşun 2011 ve 2012 raporlarını haber yapmıştı.]

GFN’nin bir de ‘kişisel hesap makinası’ var.  Buraya girdiğinizde gelen haritada Türkiye’ye tıklayın.  Orada ‘Türkçe’ tercihi yapın.  Size kişisel olarak 18 soru sorulacak.  Sonunda da doğal olanakları ne ölçüde aştığınız belirtilecek.  Çekinmeyin, bu hesaba girin.  Aynaya bakmış, kendinizi görmüş olacaksınız.

Öte yandan, genel değerlendirme sistemini merak ediyorsanız buraya tıklayın.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Susan Burns,  Global Footprint Network Bülteni, 25.11.2013

Reklamlar
Bu yazı Doğal kaynaklar, Ekoloji Politikası, Genel Konular içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Ne kadar “ayak izi” bırakıyoruz?

 1. Fabrizio dedi ki:

  Okur okumaz hemen testi yaptım… Zaten tahmin ettiğim gibi düşük çıktı sonuçlar. Yani küçük bir ayağım var bu dünyada. Gerçi çok daha büyüktü önceleri ama küçültmeyi (bedenen de) bildim. Özellikle gıda alanında çok az tüketim sağlıyorum.
  Ancak kafama takılan bir şey var. Ekolojik ayak izimi azaltmak ve bu testin nasıl yapıldığını anlamak için tekrar başa döndüğümde garip bir şeyle karşılaştım.
  Vejetaryen/vegan türü beslenme et/tavuk’tan çok daha fazla ekolojik ayak izimi arttırmakta. Yani vegan beslenmek daha fazla zarar vermekte.
  Bence bu testen çıkarılması gereken sonuç öncelikle çok çok az tüketmek. Ne olursa olsun hangi tür diyet uygulanırsa uygulansın bir veya birkaç şeyden çok fazla tüketildiği zaman ayak izimiz artmakta.
  Yaşasın az yemek yemek 🙂
  Diğer yandan da teste eksiklikler var (tüm siteyi incelemedim belki de genişleteceklerdir ama…).
  Elektronik alet tüketimi ve ısıtma türü elektrik seçeneği olabilirdi.
  Genel anlamda testi sevdim herkese tavsiyem olunur.

 2. tulay94 dedi ki:

  Tesekkür ederim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s