Plastik torbalar meselesi

Bir yılda insanlık toptan kaç plastik torba kullanıyor, dersiniz?  Yanıt:  aşağı yukarı 100 milyar adet.  Peki, bunun ne kadarı denizlere gidiyor?  Yanıt:  8 milyarı.  Bunları bir kez kullanıyoruz, sonra da atıveriyoruz.  Ötesini umursamadan.  Dünyayı plastik çöplüğüne dönüştürme pahasına.  Ve bu çöplük yüz yıl boyu olduğu gibi kalıyor.  Zavallı kuşların, balıkların farkında olmadan yutacakları yem olarak.

PLASTİK VE KAPLUMBAĞA

Okyanuslarda, Akdeniz’in doğusunda, İtalya ile Tunus arasında, Kuzey Denizinde, İrlanda’nın doğu kıyılarında neredeyse egemenliklerini ilan etmişler.  Nice, Marsilya kıyılarında toplanan yüzer gezer atıkların %70’i plastik torba.  Araştırmacılar Kuzey Denizindeki kuşların %90’ının istemeyerek plastik yediği söylüyor.  Örneğin albatroslar ve deniz kaplumbağaları bu yüzden telef olma tehlikesi içinde.

[Ekogazete plastik torba sorununa 7-8 yazıda değinmişti.  İsterseniz, bunların arasından “Plastik torbaları yasaklıyoruz” ve “Plastik torbalara yasak” yazılarına göz atabilirsiniz.]

PLASTİK TORBA

Bazı ülkeler yasaklama yoluna gitti.  Örneğin:  Mali, Moritanya, Bangladeş, İtalya ve Los Angeles.  Bazılarında da kullanımdan vergi alınıyor ve mağazalar isteyen müşteriye bunları para karşılığı veriyor.  Örneğin:  Danimarka, Finlandiya, İrlanda.

Avrupa Birliği bu konuda endişeli olduğu halde fazla radikal bir girişimde bulunamıyor.  Örneğin üye devletleri kullanımı sınırlandırmaya, vergi almaya, yasaklamaya davet edebilirdi.  Ama daha çok önlem almaya ikna etmeye çalışıyor.  Çekingen davranıyor, çünkü plastik endüstrisinin baskısı ve lobi çalışmaları hayli fazla.

Buna karşın, bu alandaki başarılı girişimleri örnek gösteriyor.  Örneğin İrlanda’nın tavrı plastik torba kullanımını %92 azaltmış.  Danimarka ile Finlandiya’da kişi başına kullanım yılda 4 torbaya inmiş.  Öte yandan Polonya’da, Macaristan’da, Slovakya’da ve Slovenya’da yıllık kullanım kişi başına 500’e varıyormuş.

AB’nin çevreden sorumlu komiseri çekinerek, alçakgönüllü bir metin hazırlamış.  Konuyu tekrar gündeme getirmek ve yönetimleri birer adım atmaya davet etmek için.  Çevreci gruplar bu tavrı eleştiriyor, daha cesaretli bir çıkış yapmak gerekirdi diyor.  Öte yandan Surfrider Vakfı adını taşıyan bir örgütlü toplum kuruluşu kampanya açmış.  Vakıf 10 devlet ile 15 Avrupa parlamenterinin desteğini aldıklarını ve 20.000 kişinin de bu kampanyaya imza verdiğini ileri sürüyor.  Bakalım önümüzdeki günlerde bu konu olumlu bir kanala oturacak mı?

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Jean-Pierre Stroobants, Le Monde, 6.11.2013

Reklamlar
Bu yazı Atıklar, Denizler - Irmaklar, Doğal kaynaklar, Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s