Bugün yediğimizden gelecekte yiyeceğimize giden yol

Kiminizi rahatsız edebilir, ama konumuz dışkı.  İnsan dışkısı.  Londra’nın batısındaki küçük bir kasabada insan dışkısından yüksek kaliteli, doğal gübre elde edilmeye başlandı.  Bunun önemli bir gelişme olduğu söyleniyor.  Çünkü dışkıda bol fosfor var.  Fosfor gübrenin temel girdilerinden biri ve fosfor kaynaklarında hızla artan bir kriz var.  Bu denemenin dünya beslenme sistemine büyük katkısı olacak, deniliyor.

140 bin kişilik kasabanın adı Slough.  Buradaki tesise kapkara, pis kokulu, vıcık vıcık dışkı giriyor.  Yapılan işlemden sonra tertemiz, bembeyaz ve kokusuz topaklar çıkıyor.

FOSFFAT GÜBRE

Gerçi eski yıllarda bu dışkı, olduğu haliyle gübre olarak toprağa seriliyordu bazı yerlerde.  Ancak içinde ekinlere zarar veren maddeler, mineraller, bakteriler oluyordu.  Bu uygulamanın aşırı zararları görüldüğü için çoğu yerlerde yasaklandı.  Slough’taki tesisin tertemiz ürün çıkardığından kuşku yok.  Fabrikanın işçileri gülümseyerek “Biz burada inci üretiyoruz.” diyorlar.  Tesisin sahibi de ekliyor:  “Bunlar bitkilerimize sunacağımız Viagra!”

İlginç, bu kasabanın dışkısında başka yerlerinkine göre çok daha fazla fosfor var.  Gözlemciler “Halk çok et yiyor, ondan olsa gerek!” diyor.  Şirket bahçıvanlara ve çiftçilere yılda 150 ton gübre satabileceğini hesaplıyor.  Ancak vurgulanması gereken başka bir olgu var.  Bu denemenin yol göstermesiyle dışkıdan gübre üretiminin yaygınlaşması çok önemli ekonomik bir boyut getirecek.  Çünkü İngiltere her yıl 138 bin ton fosforlu gübre getiriyor başka ülkelerden.  Bunun önemli bölümünü yerel olarak elde etme olanağı belirecek.

Öte yandan, dünyadaki fosfor rezervleri tükenmekte.  Bunlar esas olarak Fas, ABD ve Çin’de.  Uzmanlar önümüzdeki 20 yıl içindeki üretimde bir tepe noktasına varılacak, sonra inişe geçilecek, diyorlar.  Ve eninde sonunda fosfor tükenecek dünyada.  O zaman, doğalını bir kenara bırakalım, kimyasal nitelikli gübrenin fosforlusunu bile bulmak olanaksız olacak.  Bunun yaratacağı tehlike ciddi.  Çünkü ne kadar gübre kullanırsanız kullanın, gübrenizde fosfor yoksa, örneğin buğdayın verimi yarı yarına azalıyor.  Zaten rezerv azalmasının yansımasını fosfor fiyatındaki artışlarda gözlemek olası.  Son 7 yıl içinde ham fosfor fiyatı 5 katına çıktı.

Bilim dünyası 4-5 yıldan beri fosfor sorununu işleyip duruyor ve dönüştürülmüş dışkıdan fosforlu gübre elde etmenin mümkün olduğunu vurguluyordu.  Demek ki, bu çaba sonuç vermiş ve birileri uygulamaya geçmiş.  Bu sayede bugün yediklerimiz gelecekte yiyeceklerimizin güvencesi olacak.

 Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  John Vidal, The Guardian, 6.11.2013 – BusinessGreen, The Guardian, 14.7.2010

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme, Tarım, Teknoloji içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Bugün yediğimizden gelecekte yiyeceğimize giden yol

 1. umur gürsoy dedi ki:

  Bu haber bendeki paylaşmak istediğim şu incelememi düşündürttü:
  Malum hayvan dışkısından biyogaz yöntemiyle gayet yararlı ve yanmış klasik gübreye göre %20 daha verim arttıran boza kıvamında yanmış hayvan (biyogaz) gübresi elde edildiği gibi elde edilen metan ağırlıklı gaz da doğalgaza eşdeğer ve aynı kullanım hedeflerine sahip. Böylece çok güçlü bir sera gazı alan Metanda CO2’ye indirgenerek sera etkisi 100 misli azaltılmış oluyor vb.
  Ne var ki özellikle besicilik (memeli, balık ve kanatlı) acayip kirlenme nedeni.. Bu sistemi sürdürülebilir kılmasa da iyileştiren biyogaz yöntemi ayrıca insan dışkısına uyarlanınca hastalık yapıcı bakteriler toprağa ve gıdalara yürümüş oluyor (çözüm metan mayalanmasını 37 değil 55 derecelerde yaptırmak o da bir başka enerji istiyor).
  Ayrıca giderek artan oranda permakültür ve ekolojik tarım çiftliklerinde hayvanları daha az yetiştirilme hedefinde ve çoğu ekolojist aynı zamanda bir etyemez (vejetaryen).
  Böylelerinin çiftlikleri için ve kentlerde büyük sorun olan insan dışkısı için zararsız bir biyogaz tesisi için geçmişte çok düşünmüştüm. Önemli olan ürünün toplam ekolojik ayak izi. Laf uzun. Bu anlatılan gübrenin beşikten mezara maliyetleri ve enerji dosyası nasıl merak ederim..Sevgilerimle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s