“Tekteker” kullanmaya ne dersiniz?

Türkçesini böyle demek yanlış mı oluyor acaba?  İngilizcede ‘solowheel’ diyorlar.  Tek tekerlekli bir ulaşım aracı.  Kent sokaklarında yeni görülmeye başlandı.  Yolda giderken özel bir şey yapmak gerekmiyor;  ayakta durmak yetiyor.  İster telefonla konuşun, ister ellerinizi cebinize koyun.  O kendi başına gidiyor.  Gideceğiniz yere gelince, kulpundan tutup odanıza çıkarıyorsunuz.  Nasıl bir şey olduğu aşağıdaki resimde görülüyor.

TEKTEKER-1

İşte hepsi bu.  Hava basınçlı bir tekerlek.  Yukarıda kulpu var.  Kırmızı olan da motoru ve bataryası.  Aşağıda, her iki yanda, açılır kapanır birer pedal.  Yolcu bu pedalları açıyor ve üstüne çıkmakla yetiniyor.  Pedalları kapayıp ‘tekteker’i kulpundan kavramak ise 5 saniyelik bir iş.  Kapalı durumdaki boyutları 43×48 santim.  O zaman kalınlığı da 20 santim oluyor.  Kendi boş ağırlığı yalnızca 11 kilo.  Ama üstüne çıkacak 113 kiloluk yükü kabul ediyor;  daha şişman olanlara pek önerilmez.

Hızı saatte 16 kilometreye ulaşıyor.  Bir saatte rahatlıkla dolan bataryasıyla yolcusunu 15 kilometre öteye götürebiliyor.  30 derecelik yokuşları sıkıntısız çıkıyor.  Yüksekliği 4 santim olan eşikleri kolayca aşıyor.  6 santimlik eşikten de sıkıntısızca iniveriyor.

Tabii, bir soru geliyor akla.  Nasıl hareket etmeye başlıyor ve nasıl duruyor?  Pedalları açtınız, üstüne çıktınız.  Öne doğru hafifçe eğilin.  O zaman hareket başlıyor.  Durmak istediğiniz zaman da arkaya doğru yaslanın.  Tektekere alıştığınız zaman öne eğilip arkaya yaslanmalarla hızı ayarlamayı kolayca becerebiliyorsunuz.

TEKTEKER-2

Peki, gitmeyi durmayı anladık da, oraya buraya dönmeyecek miyiz?  Bu da çok basit.  Yol alırken yana doğru hafifçe eğilmek yeterli.  Sağa sola dönüşler kolayca geliyor kendiliklerinden.  (Bunun uygulamasını aşağıda sözünü ettiğimiz videoda göreceksiniz.)

Bir soru:  Fiyatı ne?  Tekteker Avrupa ortamında 2.000 avronun altında satılıyor.  Peki, bunu kullanmanın mantığı?  Kentlerdeki günlük yolculukların büyük bölümü hayli kısa.  İşine ya da alışverişe gidenler çoğunlukla (ortalama olarak) 5-6 kilometrenin altındaki bir mesafeyi hedefliyorlar.  Gelelim avantajlarına.  Bütünüyle ekoloji boyutlu bir araç.  Tekteker fosil yakıt kullanmıyor.  Hava kirliliği yaratmıyor.  Gürültü kirliliği de yok;  çünkü çok sessiz.  Ulaşım aracınızı (örneğin bisiklette olduğu gibi) park etme derdiyle uğraşmıyorsunuz.  Kulpundan yakaladınız mı, çalışma odanızın bir kenarında elektrik yüklemesine alıyorsunuz.

Bu anlattıklarımızla tektekerin pazarlamasını yapıyor gibi görünmeyelim.  Aslında bu, yaratıcı zekanın ekoloji çizgisinde işlemeye başladığını, yepyeni bir dünyanın kapılarını zorladığını gösteren umut ve huzur verici bir örnek.  Unutmayalım ki, buna benzer başka girişimler de var.

[Bütün bunlarla birlikte not etmek gerekir ki, ‘Tekteker’ kaldırımları ve sokakları düzenli, ipsiz sapsız çukurları olmayan kentlerde geçerli.  Örneğin, İstanbul ortamında bu uygulamayı ciddiye almak mümkün mü acaba?]

Madem artık sistemin özelliklerini öğrendik, bir deneyelim şu tektekeri.  Gelin, buraya tıklayalım da bir dakikalık videoya göz atalım.

Devrim Alpöge, Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynaklar:  Le Parisien, 28.3.2013 – Le Monde, 9.10.2013

Reklamlar
Bu yazı Teknoloji, Ulaşım içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to “Tekteker” kullanmaya ne dersiniz?

  1. umur gürsoy dedi ki:

    Sayın Ekogazete sahibi,
    Muğla Bisiklet derneğinden arkadaşım Adnan Cangir ve arkadaşları, ulusal dağıtıma da vermeyi tasarladıkları bir bisiklet dergisi yaratmaya çalışıyorlar. İlk deneme (0.) sayısı sanırım kasım ayında ya da en geç yılbaşında çıkacak. Ben de sürekli yazarları arasında olma teklifi aldım. Ekogazetede bu yazı benzeri bisiklet ve temiz ulaşım vb. ilgili yazılarınızda kaynak göstermek konulu ile yararlanabilir veya tamamını telif ödemeden yayınlayabilir miyiz?
    Umur Gürsoy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s