Çevre dostu olmanın bedeli yüksek

Hele politikayla uğraşıyorsanız!  Anımsayacaksınız, örnek bir politikacıdan söz etmiştik birkaç kez:  Maldivler’in cumhurbaşkanı Muhammed Naşid.  Aslında ‘eski başkan’ demek daha doğru, çünkü bir darbeyle görevden düşürülmüştü.  Geçen hafta yapılan yeni başkanlık seçimlerinde en fazla oyu aldığı halde iş dünyası ve İslamcı hareketler onun göreve gelmesini çeşitli yöntemlerle önlüyorlar.  Çünkü Naşid’in çevreci eğilimi birilerini rahatsız ediyor.

Olayın ayrıntısına geçmeden önce ülkeden söz edelim ve eski cumhurbaşkanının kişiliğini vurgulayalım.  Maldivler Hint Okyanusu’nda yer alan bir cumhuriyet.  1.200 adadan oluşuyor.  Ama bunların ancak 200’ünde insan yaşayabiliyor.  Çünkü hem nüfus az (yalnızca 300 bin kişi), hem de iklim değişimi nedeniyle çoğu ada yakında su altında kalacak.  Nüfusun tamamı Müslüman.

Muhammed Naşid uzun sürmüş bir diktatörlükten sonra 2008’de seçilerek yönetime gelmişti.  Akılcı, ileri görüşlü kişiliği ona uluslararası ortamda saygın bir yer kazandırmıştı.  Göreve gelir gelmez kolları sıvamış ve iklim değişimine karşı tutarlı bir eylem planı hazırlamış, çeşitli önlemler almaya başlamıştı.  [Ekogazete, 14.10.2011]  Ama bir yandan ülkedeki fanatik İslamcılar, öbür yandan da iş dünyası onun varlığından ve girişimlerinden rahatsız oldu.  Ordunun ve polisin aracılığıyla sahnelenen bitmek bilmez gösterilerin sonunda onu, bir darbeyle devirdiler.

MUHAMMED NAŞİD

Onun, uluslararası ortamda iz bırakan birkaç çıkışını, birkaç sözünü vurgulayalım:

  • İklim değişiminin ne olduğunu sizler deniz suyu oturma odanıza girdiği      zaman anlayacaksınız.       Manhattan’dakiler bunu er geç yaşayacak ve o zaman “İklim değişimi      diye bir şey gerçekten varmış!” diyecekler.  [İlginçtir,      bu sözden bir yıl sonra Sandy fırtınası New York’u vurdu ve su evlere      girdi.]
  • Ülkeler toplantı üstüne toplantı yapıyorlar, görüşüyorlar, pazarlık      yapıyorlar.  Bu süreç tamamen      aptalca ve yararsız.  Böyle bir      gidiş sonuç üretemez.  Varılan      anlaşmalar sulandırılmış bir nitelik taşıyor hep.
  • Doğa ile ‘aldım, verdim’ konuşması yapılmaz.  Fiziğin kuralları tartışma konusu      olmaz.  Doğayla pazarlık      yapamazsınız.

Muhammed Naşid darbeden sonra da yorulmadan, bıkmadan çevreci söylemini sürdürdü.  [Ekogazete, 8.7.2012]

Şimdilerde, darbeci girişim, biraz da uluslararası baskıların etkisiyle ‘artık demokrasi oyunu oynayalım’ dedi ve yeniden cumhurbaşkanlığı seçimi düzenledi.  Bunda Muhammed Naşid oyların yüzde 45’sini aldı.  İkinci gelen iş adamı ise yüzde 25’te kaldı.  Sürpriz!  Sonuçlar böyle olduğu halde Anayasa Mahkemesi seçimi iptal etti.  Çünkü, yolsuzluk olmuş!  Seçmen listeleri yeniden gözden geçirilecekmiş, düzeltmeler yapılacakmış.

İslamcılar (aslında Müslüman olan) Naşid’in Müslüman düşmanı olduğunu ileri sürüyor ve onu Yahudilere, Hıristiyanlara satılmışlıkla suçluyor.  Bütün bunların arkasındaki esas hedefin ise eski başkanın çevreci kişiliği olduğu hissediliyor.  Ne de olsa bu yaklaşım, oluşmuş çıkar düzenlerini rahatsız ediyor.

Dedik ya!  Çevrecilik zor bir meslek.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Frédéric Bobin, Le Monde, 22.10.2013

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Ekoloji Politikası, Genel Konular, İklim içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s