Ceza ödeme zamanı artık geldi

“Ekoloji suçu mu işlediniz?  Buyurun, cezasını ödeyin.”  Önümüzdeki yıllarda, yakın bir gelecekte, bu sözü duymaya başlayacağız.  Birkaç hafta önce Angola’da “ekosit” diye adlandırılan olgunun anayasada yasaklanan eylemler arasında yer alacağını duyurmuştuk.  Şimdi konu ilke düzeyinden daha da alt, uygulanabilir düzeye inme sürecinde.  Yani anayasanın da ötesinde ceza hukukuna.  Konu Fransa’da Adalet Bakanı’nın önüne getirilmiş durumda.  Ağırlığı olan bir çalışma grubunun isteği üzerine saygın bir bilim insanının hazırladığı dosya 17 Eylül’de bakanın masasına konuldu.

Medeni hukuk kişilerin ve malların hukukunu mu düzenliyor?  Şimdi de, geliştirilen talebe göre, ekolojiye eğilmeye başlayacak ve çevreyi rezil edenleri de içine alacak.  Kim olurlarsa olsunlar.  Örneğin büyük şirketlerin baş yöneticileri.  Yani çevre felaketine neden olunmuşsa, yalnızca şirket ceza ödemekle kalmayacak, yöneticiler de gereğinde hapse girecek.  Gerçi Fransa’daki hukuk sisteminde çevreyi kollamaya ve korumaya yönelik mevzuat var.  Ama artık yeterli olmuyor bunlar.  Etkileri sınırlı kalıyor.  Burada söz konusu olan, kısıtlı çevre korumacılığı çabasının bir adım ötesine gidip meseleyi ekoloji açısına genişletmek.  [Biz de çevre yasasının otuzuncu yılını kutluyoruz şu sıralar.  Sonuç?]

Fransa’da geçen yılın Mayıs’ında bir senatörün önerisiyle tartışmaya açılan ve senatonun oybirliğiyle onayladığı bir karar ekolojiyi gündeme oturtmuştu.  Bu karar ekoloji suçunu bütün boyutlarıyla kabul ediyor ve hukuk düzeninde reform gereğini vurguluyordu.

Yeni öneri ekosistemleri zedelemeyi ve insanların çevrelerinden elde ettikleri ortak getirilere zarar vermeyi bir suç olarak tanımlıyor.  Önerinin en önemli boyutlarından biri politik yapının kontrolünden ve baskısından bağımsız bir ekolojik olguları izleme kurumunun oluşturulması.  Burası çevre raporu üretme gibi politik sistemlerin fazla ciddiye almadığı işlevlerden çok uzakta yer alarak, oluşan çevre zararlarını değerlendirmeyi, koruma önlemlerini oluşturmayı ve hukuk sistemine müdahale etmeyi yüklenecek.

Öneri, adli ortama sunulacak işlemlerin sonunda oluşacak maddi cezaların bir fonda toplanarak bu birikimlerin ekoloji sistemlerini iyileştirmekte kullanılmasını da içeriyor.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Marie-Béatrice Baudet, Le Monde, 18.9.2013

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Genel Konular içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s