İlle de “betoncu” olmaya gerek yok

Bir ay önceki bir yazıda ‘Betonculara hayır diyenler toplandı’ demiştik.  Sorunlara çözüm olsun diye, dev boyutlu inşaatlar planlanıyor ve müteahhitler kapışıyor bu projeleri.  Ekolojik endişeleri umursamadan tonlarca beton dökerek.  Bu yaklaşımın elbette alternatifleri var.  Doğayı tahrip etmeyecek, insanların yaşam çevresini karman çorman kılmayacak çözümler üretmek hep mümkün.  Bunun bir örneğini aşağıdaki 3,5 dakikalık videoda izliyoruz.

Norveç’teyiz.  Girdili çıktılı fiyortlara dev turist gemileri gelecek diyelim.  Bunun için dev limanlar, iskeleler mi yapmak, gerekiyor?  Çözüm kıyıları kesip biçmekte, denizin dibini kazımakta mı sanki?  Zekâ, iyi niyet ve doğa sevgisi başka yaklaşımlara da yol açmaz mı?  Buyurun, buraya tıklayıp izleyin.  Bu uygulamada ne limanı derinleştirmek için denizin dibindeki kumları alıp götürmüşler, ne de deniz kıyısındaki bitki varlığını altüst eden betonarme iskeleler kurmuşlar.

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Doğal kaynaklar, Ekoloji Politikası, Ulaşım içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s