Hangi eko? Ekoloji mi? Ekonomi mi?

Ekoloji sözünü ettiniz mi, bir itiraz beliriyor bazen:  “Ne yani, ekonomik gelişmeyi frenleyelim mi istiyorsunuz?  Derdiniz ekonomiyi batırmak, tüketimi kısmak, işsizliği arttırmak mı?”  Evet, ekonomik gelişmeyi duraklatmak isteyen görüşler var.  Tüketim alışkanlıklarını kökten değiştirmek isteyenler de!  Ama acaba ekolojiyle ekonomi gerçekten birbirine tam anlamıyla zıt iki kavram mı?  Bunların bir noktada buluşması mümkün değil mi?

Bunlar hiç de hafife alınacak ve bir kalemde geçiştirilecek sorular değil.  Tersine bugün insanlığın karşı karşıya olduğu en yaşamsal çıkmaza değiniyorlar.  Çünkü ne zaman birileri “Ağaçları canavarca kestiniz, suları pislettiniz, insanları yerlerinden sürdünüz, sorumsuzca sera gazı saldınız, yeryüzündeki yaşamın geleceğini tehlikeye attınız” dese, ötekiler bunları söyleyenleri ekonomik gelişme düşmanı, gözü kapkara alçaklar, zararlı ideolojilere ya da yabancı ülkelere satılmış ajanlar diye suçluyor.

Bu yüzden de hükümetler insanlığın geleceğini düşünen politikalar geliştirmekte aciz, çekimser, beceriksiz ve isteksiz kalıyorlar.  Politikacılar “Ben çevreciyim.  Benden iyi ekoloji düşkünü yok” falan türü sahte söylemlerle nutuk atmakla yetiniyorlar.  Çevremizde nereye bakarsak bakalım, bu seviyesiz manzarayı izliyoruz.

İşte bu karanlık çıkmazın ortasında umut verici bir ışık belirdi.  İki ünlü ve saygın kişi 24 Eylül günü New York’ta yaptıkları açıklamayla bir çalışma grubunun oluştuğunu duyurdu.  Bunlardan biri Meksiko’nun eski cumhurbaşkanı Felipe Calderon.  Calderon bu yeni oluşumun başkanı olacak.  İkinci kişi ise Lord Stern.

??????????????????

Lord Stern’i Ekogazete’nin eski okuyucuları anımsayacaklar.  Onun ekoloji odaklı bir raporundan daha önce söz etmiştik.  London School of Echonomics profesörlerinden biri olan Stern 2006’da hükümetin daveti üzerine bir grup oluşturmuş ve iklim değişimi üzerine 700 sayfalık (bu konuda temel bir belge olarak kabul edilen) bir rapor oluşturmuştu.  Daha sonra da bu raporda işlenen tehlikenin aslında çok daha büyük çaplı olduğunu itiraf etmişti.  Raporda şu görüşler dikkati çekiyordu:

  • İklim değişimi dünyanın gördüğü en büyük “pazar” fiyaskosunun sonucudur:  Birileri sera ektisi yaratıp başkalarına zarar veriyor, ama karşılığını ödemiyor.
  • Zengin ülkeler kendi salımlarını 1990 düzeyine göre %80 azaltmak zorundalar.
  • Bir zamanlar demiryolu ya da otomobillerin ortaya çıkışıyla yaşanan teknolojik devrime benzer bir çağın eşiğindeyiz.  Karşılaştığımız ekonomik kriz, aslında geleceğin temelini oluşturuyor.

Caldron ile Stern’in başını çektiği çalışma grubu kendine bir yıllık bir süre tanıdı.  Görev tanımı şöyle:  Gelişmeye olanak sağlamakla birlikte iklim değişimini durdurmayı başaracak ekonomik politikalar nasıl oluşturulur?

İklim değişimi hakkında bundan önce üretilen raporlar (örneğin Stern raporu) insanlığı bekleyen ekolojik tehlikenin boyutunu tanımlamaya yönelmişti.  Stern raporu, gereken önlemler alınmazsa insanlık 5.500 milyar avroluk bir kaybın içine girecek ve şimdiye kadar görülmemiş bir ekonomik kriz yaşayacak demişti.  Bu çarpıcı uyarı ilk anda şaşkınlık ve ürküntü yaratmıştı, ama zamanla hükümetler “eski hamam eski tas” politikalarını sürdürmeye devam etmişlerdi.

Şimdi hedeflenen rapor, içine girilmekte olan bu felaket ortamından çıkışın yollarını araştıracak.  Başka bir deyişle, sayısız politikacının ve iş adamının kafasında oluşmuş olan “ekoloji endişesi eşittir ekonomik etkinlikleri yavaşlatıp durdurma, işsizlik, gelir kaybı” ve benzeri düşüncelerin yanlışlığını gösterecek ve bu iki endişeyi bağdaştıracak çözüm yollarına ışık tutacak.

Bu girişimi yedi ülke finanse ediyor:  Kolombiya, Etiyopya, Endonezya, Güney Kore, Norveç, İsveç ve İngiltere.  Çalışmada çeşitli araştırma kurumlarının yanında iş dünyasından deneyimli bazı kişilerin yer alacağı anlaşılıyor.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Laurence Caramel, Le Monde, 24.9.2013

Reklamlar
Bu yazı Ekosohbet, Genel Konular, İklim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s