Çocuklarımıza sorduk mu?

Danıştık mı onlara?  “Bak yavrum, biz bunu böyle yapıyoruz?  İzin verir misin?” dedik mi?  Demedik.  Ama onların geleceklerini berbat etmeye, ilerideki yaşamlarını çalmaya devam ediyoruz.  Umursamadan.  Hırsızlık acemi yankesicilikten başlıyor, ama milyonlarca insanın geleceğini çalmaya kadar devam ediyor.  Yani hepimiz bir bakıma gözü kara hırsızlarız.  UNICEF yayımladığı bir raporda “Çocuklarımızın tercihlerine kulak vermemiz gerekirdi” diyor.

Hükümetlerarası İklim Değişimi Paneli geçen hafta yayımladığı raporda olayın altını kalın çizgilerle, anlamaktan kaçanların bile kavrayabileceği biçimde çizdi.  Ortaya çıkan bu çizgiyi başka sözlerle özetlemek gerekirse çocuklarımız ve torunlarımız çok büyük bir bedel ödeyecekler.  Bunun suçlusu da bizleriz.  Hepimiz.

UNICEF diyor ki, bugün doğurup dünyaya buyur etmiş olduğumuz bebeklerimiz 2030’da, ilkgençliklerinin ortasında kapılarının önünde su baskınlarını, fırtınaları, kuraklıkları ve giderek açlığı bulacaklar.  Örneğin Bangladeş’te, Hindistan’da, Filipinler’de bu senaryoyu her gün yaşayacak 620 milyon çocuk olacak.  İklim değişiminin sunacağı faturanın hayli yüksek olacağı tahmin ediliyor.  UNICEF’e göre 25 milyon çocuk doğru dürüst beslenemeyecek.  Ek olarak 100 milyonu yiyecek bulma sıkıntısı çekecek.  İklim değişimi nedeniyle başka yerlere göç etme zorunda kalacak 200 milyon kişinin arasındaki çocuklar büyüklerden çok fazla perişan olacaklar, daha fazla hastalanacaklar.  Sıcak hava dalgaları onların gelişme döneminde olan bedenlerini ve yaşam sistemlerini allak bullak edecek.

“Uzun yıllar boyu yürütülmüş çabalarla çocuklarımıza hem yaşam ortamları, hem de sahip oldukları haklar bakımından sayısız kapı açılmış ve olanaklar sağlanmıştı.  Ama şimdi içinde olduğumuz iklim değişimi süreci bütün bu kazanımları yerle bir edecek gibi duruyor.  Söz konusu olan çocuklarımızın geleceğidir.  Bugün yaptıklarımızda onları devre dışı tutuyoruz.  Oysa onların düşüncesini sormalıydık.”  Böyle diyor UNICEF sorumluları.

Kısacası, yolumuzu kesip cüzdanımızı çalan, pencereden girip ne bulursa götüren hırsızdan daha beteriz.  Çocuklarımızın geleceğini çalıp tüketmekle meşgulüz.  Hırsızların şahıyız!

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Fiona Harvey, The Guardian, 23.9.2013

Reklamlar
Bu yazı Doğal kaynaklar, Ekoloji Politikası, Genel Konular içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s