Özel sayı: HİDP-IPCC’ye saldırmaya devam ediyorlar

“Hükümetlerarası İklim Değişim Paneli” (HİDP-IPCC) birilerini rahatsız ediyor.  Binlerce bilim insanının gözlemler, analizler ve araştırmalar yoluyla insanlığı tehdit eden tehlikeleri sergilemesi bazı çıkar gruplarının işine gelmiyor.  Ekonomik düzenin ekolojik hedeflere uygun olarak değişmesini istemiyorlar.  Bu yüzden de, ya açıktan açığa ya da maaşa bağladıkları bir avuç bilgin kılıklı adamla bu çalışmaları karalayıp duruyorlar.  Kontrolleri altında tuttukları basını da kullanıyorlar.  Geniş halk kütlelerini etkilemeye çalışarak.  Yalanla, dolanla.

Ekogazete’de biz bunlara “inkârcılar” diyoruz.  Çünkü iklim değişimini inkâr ediyorlar.  Önce ‘iklim değişmiyor’ diye tutturuyorlar.  Bu işe yaramazsa, ‘gözlenen değişim insan yapısı değil’ diyorlar.  Yani, “Bunun nedeni bizim etkinliklerimiz değil.  Allah yapısı!  Bu da gelip geçer.  Üretim ve tüketim düzenini değiştirmeye gerek yok.” demeye getiriyorlar.  Daha da ötesi, bilim dünyasının bazı verileri tahrif ederek aşırı ölçüde abarttığını ileri sürüyorlar.

Nitekim geçtiğimiz Eylül ayında HİDP-IPCC raporu son halini alıp duyurulma sürecine girmeden önce yaylım ateşe geçtiler.  Bazı gazetelerde, televizyonlarda, internette haberler ve yorumlar göründü.  Bunlarda HİDP-IPCC’nin eski yargılarda yanılmış olduğunu itiraf edeceğini, iklim değişiminin artık durmuş olduğunu belirteceğini yazdılar, söylediler.

Bu tür girişimler uzun süre ABD’de çok etkili olmuştu.  Ama geçenlerde yapılan kamuoyu araştırmaları bu konuda ilginç sonuçlar sundu.  Bunlara göre 2000’li günlerde Amerikalıların ancak %44’i iklim değişimine inanıyordu.  Şimdilerde ise bu oran %58’e yükseldi.  Bunda ABD’nin son yıllarda yaşadığı aşırı kuraklıkların, öldürücü su baskınlarının, kahredici fırtınaların etkili olduğu düşünülüyor.

İnkârcıların Amerikan kongresinde de birkaç sözcüsü var.  Bunlar federal idarenin çevresel konulara eğilen birimlerine durmadan saldırıyorlar.  Ancak çevreci kuruluşlar da bunların ipliğini pazara çıkarma yolunda başarılı çabalar yürütüyorlar.  Örneğin petrol şirketlerinin gizlice ‘bol kepçe’ beslediği bir kurumun bazı politikacıların seçim kampanyalarına büyük fonlar aktardığı belgeleriyle ortaya çıktı.  Bu belgeler ‘iklim değişimi yoktur’ diye ortalıkta dolaşan birtakım adamların da beslenmekte olduğunu gösterdi.

İyi bir haber.  Güvenilir bir kamuoyu araştırma kuruluşuna göre, yeni anketler gençlerin %66’sının iklim değişimini ciddiye aldığını gösteriyor.  Bunlar inkârcıları cahil ve kafadan sakat olarak tanımlıyor.  Hatta iklim değişimi kavramına tavır almış olan Cumhuriyetçi Parti’nin genç üyelerinin yarısı inkârcı kampanya yürütenlere oy vermeyeceklerini ifade ediyorlar.

İlginçtir, yeni bir araştırma HİDP-IPCC’nin abartma yapmak yerine, temkinli davranma yolunu seçtiğini, ortaya çıkan bulguları sürekli olarak yumuşatarak yansıtmayı tercih ettiğini ortaya koydu.  Örneğin denizlerin yükselmesi, kutup buzullarının erimesi ya da atmosfere salınan sera gazları konusunda verilen bilgilerin olabilecek en muhafazakar veriler olduğu anlaşılıyor.

Niye böyle oluyor?  Ne de olsa HİDP-IPCC hükümetlerarası bir kuruluş.  Devletlerin sansürcü ya da kısıtlayıcı bir baskısının olduğu düşünülebilir.  Ama bunun da ötesinde, kuruluşun 6 yılda bir yayımladığı raporlar geniş kapsamlı işbirliğine ve bölüşülmüş görüş oluşturmaya dayanıyor.  Mümkündür ki, böyle bir süreçte orta noktada buluşma süreci bilim insanlarını ve ürettikleri raporları daha tutucu, daha orta yolcu bir çizgiye sürüklüyor.

Kısacası, ‘inkârcılar’ın “Bunlar her şeyi abartıyor ve yalan söylüyorlar!” çığlığının hiçbir temeli yok.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynaklar:  Stéphane Foucart ve Corine Lesnes, Le Monde, 28.9.2013 – Stéphane Foucart, Le Monde, 29.9.013

Bu yazı Ekoloji Politikası, İklim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s