Gele gide enerji üretmek

Rüzgâr türbinlerinin sorunlarını duymuşsunuzdur.  Estetik olarak, 20 katlı bina yüksekliğinde bir kulenin etrafında, 60 metrelik 3 pervanenin dönmesi pek hoş bir görüntü değil. Hele onlarcasını yan yana dikerseniz.  Kuşları acımasızca doğramaları ve çevrelerindeki mikro-iklimi değiştirmeleri de cabası.  Bunların yerine, görüntüyü bozmayan, çevreyi yıpratmayan ve önceden kestirilebilir biçimde enerji üreten başka bir teknoloji bulunabilir mi acaba?

Rüzgâr türbinlerinin belki de en sorunlu yanı, enerji kapasitelerinin önceden kestirilememesi. Rüzgârın ne zaman ve ne kuvvette eseceğini önceden bilmek oldukça güç. O nedenle, verimleri %15 ile %50 arasında değişebiliyor.

Buna karşılık, ne zaman yer alacağı çok iyi bilinen ve rüzgâr kadar güçlü bir hareket yaratan bir başka doğal olay var:  okyanusların gelgit hareketi.  Okyanusun dibine, her iki yönde de dönebilen türbinler yerleştirilse ve bunlar gözden uzak, sessizce elektrik üretseler nasıl olurdu?

Fikir çok eski.  İki yıl önce Ekogazete’de aktardığımız gibi, başlangıcı Jules Verne’e kadar gidiyor.  Gezegenimiz ile minik uydusu arasındaki çekimden yararlanarak yenilenebilir ve temiz bir enerji üretmek fikri çok güzel, ama önemli bir sorunu var.  Bu koşullara dayanacak türbin teknolojisi geliştirilebilir mi?

Geçen yıl Mayıs ayında, sert iklimi ve uzun gelgitleriyle bilinen İskoçya kıyılarında bir gelgit enerjisi pilot projesi başlatıldı.  Proje için, gelgit türbinleri yapımında dünyada en deneyimli firma olan Norveçli Andritz Hydro’nun altı yıldan beri kullandığı Hammerfest 1000 isimli türbinler seçildi.  (Aşağıdaki resimde gördükleriniz ilk bakışta rüzgâr türbinleri gibi durabilir;  ama not edelim ki, denizin dibindeyiz.)

GELGİT

Bir buçuk yıl sonra, geçtiğimiz hafta, pilot projenin başarıyla sonuçlandığını açıkladı İskoçya yetkilileri.  Ve Pentland Firth isimli bölgeye her biri 1MW (MegaWatt) gücünde 86 gelgit türbininin yerleştirilmesine başlandı.

Projenin ilk aşamasında, bu 86MW’lık birim, 42.000 evin elektrik gereksinimini sağlayabilecek.  Bu da, İskoçya’nın Highlands bölgesindeki evlerin %40’ını temsil ediyor.  İkinci aşamada, 400 türbin daha ekleyip, 398MW gücünde bir üretim birimi elde etmek istiyor proje yöneticileri.

Gerçekleştiği takdirde, Avrupa’nın en büyük gelgit enerji üretim birimi olacak Pentland Firth.

Başarılı olursa, Carbon Trust kurumu, gelgit enerjisinin, İngiliz adalarının enerji gereksiniminin %20’sini karşılayabileceğini düşünüyor.

Balıklar ne der bilemiyoruz, ama bu işe en çok kuşlar sevinecek gibi geliyor bize.

Tahsin Çorat / Yararlanılan Kaynak, BBC, 15 Eylül 2013

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Ekoloji Politikası, Enerji, Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s