Yeryüzünün ciğerleri alev alev

Kaliforniya’daki ulusal park cayır cayır yanıyor.  İstanbul’da Haliç’in kuzeyinde kalan yerleşme bölgelerinin (Beyoğlu, Kağıthane, Beşiktaş, Şişli ve Sarıyer) tamamının 3 katı büyüklüğündeki bir alanda ağaç, bitki, hayvan kalmadı.  Üstelik bu, 30 Ağustos’taki durum.  Aşırı hava sıcaklığının ve kuraklığın yarattığı yangın 15 günden beri devam ediyor.  Binlerce itfaiyeci umutsuzca uğraşıyor, ama yangın duracak, durulacak gibi görünmüyor.

KALİFORNİYA

Yangının yarattığı küller San Francisco’nun yakınlarındaki barajın havzasına yığılmakta.  Buradan alınan su 3 milyon insanı besliyordu.  Halkı yatıştırmaya çalışan resmi açıklamalara göre suyun kalitesinde tehlikeli bir bozulma olmadı.  Ancak barajın elektrik üreten santralları kapatıldı.  San Francisco’nun su ve elektrik sıkıntısı çekmesinden korkuluyor.

Kuvvetli bir rüzgâr da olduğu için alevlerin kenti yalamaya başlamasından endişe ediliyor.  Bazı yerleşmelere boşaltma emri verildi.  Anayollar trafiğe kapatıldı.

[İki hafta önceki bir yazıda “Yeryüzü Sıcaklardan Kavruluyor” demiştik ve Akdeniz bölgesindeki yangınlardan söz etmiştik.  İşte, dramatik bir gelişme daha.  Yeryüzünün yaşamsal değerli ciğerlerinden biri daha yok oluyor.]

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Claudine Mulard, Le Monde, 26.8.2013 ve 31.8.2013

Reklamlar
Bu yazı Doğal kaynaklar, Ormanlar, İklim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Yeryüzünün ciğerleri alev alev

  1. sevilay sevcan dedi ki:

    Bu yangına ancak üzülünür, bu beğenme politikasını anlamış değilim facebook’un 😦 Yanan benim senin ağacın değildir, bizim ormanlarımızdır ve bu da doğanın değişmesidir ancak üzülürüm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s