“Cennet Kuşları” projesi

Yeni Gine’de yürütülmüş dev bir proje.  8 yıl sürmüş.  18 kez gidilmiş oraya.  39.000 fotoğraf çekilmiş.  Binlerce video ve ses kaydı elde edilmiş.  Konu “Cennet Kuşları”.  Bunlar çok az izlenmiş, çok az bilinen 39 değişik cinsten oluşan bir kuş ailesi.  Baş döndürücü güzellikte kuşlar bunlar.  Aşağıdaki 5,5 dakikalık videoda onların çekici dünyasına usulca adım atacaksınız.

Yeni Gine Avustralya yakınlarındaki bir ada ve bağımsız bir ülke.  6 milyon kadar nüfusu var.  Balta girmemiş, geçit vermeyen ormanlarında bu kuşlar yaşıyor.  İlk kez XVI. yüzyılda buraya ulaşan Macellan tarafından fark edilmiş bu kuşlar.  O kadar büyüleyici bulunmuşlar ki, “Cennet Kuşları” adı takılmış bunlara ve moda olmuşlar.  Birileri ele geçirilmiş birkaç kuşu büyük paralar vererek satın almış, birileri de bunların resimlerini yapmış Batı dünyasında.  O kadar.  Ailenin bütünlüğüne ve zenginliğine ulaşılamamış.

Bu ailenin 20 milyon yıl önce karga benzeri bir kuştan evrim geçirerek geliştiği ve çeşitlendiği tahmin ediliyor.

2004’te, National Geographic dergisine fotoğraf çeken Tim Laman ile Kansas Üniversitesi’nde doktora yapan Ed Scholes el ele vererek bu kuşların peşine düşmüşler.  Ortaya bu proje çıkmış.

CENNET KUŞLARI

Bu noktada sizi projenin sonuçlarını kısaca sergileyen muhteşem video ile baş başa bırakalım.  Ama eğer projenin çok zengin verilerine ulaşmak isterseniz bunun sitesine gidin.  Buraya tıklayarak.  Bir kuşsever iseniz bu sitede saatler geçirebilirsiniz.

Bizim sunduğumuz video ise işte burada.

https://www.youtube.com/embed/REP4S0uqEOc

Reklamlar
Bu yazı Doğal kaynaklar, Genel Konular, Ormanlar içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to “Cennet Kuşları” projesi

  1. sguz21 dedi ki:

    Reblogged this on sguz21/TÜRKİYE/İstanbul.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s