Koca bina “dağkondu” oluverdi

Gecekondu nedir, biliyoruz.  Şimdi de “dağkondu” çıktı.  Çin’deyiz.  Pekin’de.  Bir adamın 25 katlı lüks bir binanın en üst katını kaplayan dairesi (malikânesi mi demeli?) var.  Adam bu dairenin üstüne ağaçları, çimen alanları, kayaları, tepeleri ile bir dağ yaptırıyor.  Kendi keyfi için.  Ve ortalık birbirine giriyor.  Komşular harekete geçiyor.  Basına demeçler, binanın önünde gösteriler birbirini izliyor.

DAĞKONDU-1

Anlaşılıyor ki, adam bunu kaçak yaptırmış.  Kimseden izin almadan.  Keyfine.  Kamuoyu baskısı o kadar büyüyor ki, belediye harekete geçiyor ve yıkım kararı veriyor.

DAĞKONDU-2

Bizimki sakin sakin “Yıkarız.  Mesele değil!” diyor.  “Ama korkmayın.  Ben bunu hafif malzemeyle yaptırdım.  Aşırı ağırlık bindirmiyor.  Binanın çökme tehlikesi yok.”  Böyle diyor, ama protestolar sırasında göstericilerin üzerine yürümüş, birkaç kişiyi de tartaklamış.  Kimdir bu efendi?  İşte kayalarının ortasındaki resmi.

DAĞKONDU-3

Zhang Biqing kısa zamanda çok varlıklı biri olmuş.  Oluşturduğu klinik zinciri sayesinde.  Bunlarda Çin’in geleneksel tıp yöntemlerini uyguluyor.  Ayrıca hayli popüler de;  çünkü sürekli olarak televizyonda sağlık programlarına çıkıyor.  Halk arasında, böylelerinin yetkililerle içli dışlı ilişkiler geliştirdiği ve en olmaz şeyleri yapsalar bile göz yumulduğu söyleniyor.

Öte yandan bu tavrı anlamak için Çin’deki gelişmelere yakından bakmakta yarar var.  Yeni yayımlanan bilgilere göre ülkede 30 bin kişi geçen yıl (2012’de) milyonerler arasına katılmış.  Böylece Çin’deki milyoner kişiler sayısı 1 milyonu aşmış.  Kısa zamanda milyoner olmuşsanız, yönetimde dostlar edinmeye, aklınıza esenleri bir anda yapıvermeye, fantastik girişimler uygulamaya hak kazanıyorsunuz.

Bu arada, Batı ülkelerinde Zhang’ın marifetine olumlu bakanlar da var.  “Ne güzel!  Adam çatıyı yeşillendirmiş.  Ekolojik bir tavır bu!” diyenler de oluyor.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  François Bougon, Le Monde, 15.8.2013 – Le Monde, 16.8.2013

Reklamlar
Bu yazı Genel Konular, Kentler içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s