Antarktika’yı korumakta zorluklar var

Geçtiğimiz hafta, haberlerde pek sözü edilmeyen önemli bir toplantı vardı Almanya’nın Bremerhaven kentinde.  Deniz Canlı Kaynaklarının Korunması Hususundaki Sözleşme (CCAMLR) Komisyonu üyesi 25 ülke toplanıp, Doğu Antarktika’daki Ross Denizi bölgesini korunan alan haline getirmeyi tartıştılar.  Toplam 2,3 milyon km2 bir alanın, balıkçılık dahil her tip ticari etkinliğe kapatılması söz konusuydu.  Sizce nasıl bir karar çıkmıştır?

Tahmininiz doğru.  Geçen yıl Ekim ayında benzer bir karar taslağı gündeme gelmiş ama Çin, Rusya ve Ukrayna’nın itirazları nedeniyle kabul edilememişti.  Bu defa Rusya koruma bölgesi planını doğrudan veto etti.

Aslında, 2,3 milyon km2’lik alan, Amerika ve Yeni Zelanda’nın önerdiği koruma bölgesi.  Var olan okyanus koruma bölgelerinin tamamından daha büyük bir alan bu.  Buna ek olarak, Avusturalya, Fransa ve Avrupa Birliği 1,6 milyon km2’lik bir başka alanın da koruma bölgesi yapılmasını öneriyorlar.

Kabul edilseydi, büyük kısmı yılboyu donuk kalan Ross Denizinin sakinleri korunma altına alınmış olacaktı.  Adélie ve Imparator penguenleri, yüzlerce kuş ve balık türleri ve memeli ve omurgasız hayvanlar dış tehlikelerden uzak yaşamlarını sürdürebileceklerdi.

???????

Bölgede korunması gereken balık türlerinin başında, Kuzey Amerika’da Şili levreği ismiyle pazarlanan, Patagonya dişbalığı geliyor.  Pahalı lokantalarda en sevilen balıklardan birisi bu.  Ancak, yavaş büyüyen ve zor üreyen bir balık olduğu için, stoklarında ciddi bir azalma söz konusu.

Aynı şekilde, bölgedeki tüm canlıların en önemli besin kaynağı olan Antarktika krili, son yıllarda çiftlik balıklarına yem olarak kullanılmak üzere yoğun bir biçimde avlanılmakta.  Daha da kötüsü, kril, yüksek oranda Omega-3 içerdiği için bu karidesimsi minik kabukluya, besin desteği sektöründe önemli bir talep oluşmaya başladı.  Balinalar ve penguenlerin başlıca besin kaynağı olan krillerin azalmasının bölgenin ekolojik dengesini bozmasından endişe ediyor uzmanlar.

Resim 2

Bölgede yalnızca beş tane Rus balıkçı gemisi olduğu için Rusya’nın bu anlaşmayı niye veto ettiği pek açık değil.  Büyük olasılıkla, bölgeyi sonsuza kadar koruma fikrine karşı Rus hükümeti.  Kremlin’in, Norveç hükümetinin önerdiği, korumayı süreli tutma ve bu kararı, Doğu Antarktika için 2064, Ross Denizi içinse 2043 yıllarında yeniden gözden geçirme ilkesine sıcak baktığı biliniyor.

Koruma bölgesi önerisi yılsonuna doğru yeniden ele alınacak.

Tahsin Çorat / Yararlanılan Kaynak, Matt McGrath, BBC, 16 Temmuz 2013

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Doğal kaynaklar, Ekoloji Politikası içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s