Oyunu topla değil, sopayla oynuyorlar

Hokey oyununu bilirsiniz.  Ucu kıvrık bir sopa ve bir top.  İki takım halinde oynanan oyunda hedef, topu sopayla iteleyip, sürükleyip ve vurarak karşı takımın kalesine gol atmak.  Oyun çimde de, buzda da oynanıyor.  Hatta patenlerle.  Tuhaf gelecek ama, hokey sopası durup dururken çirkin bir ekoloji kavgasının sembolü oldu.  On beş yıldır sürüp giden bir kavga. Field_hockey 1998’de ABD’de Virginia Üniversitesi profesörü Michael Mann iki arkadaşıyla bir araştırma yürütür.  Bunun sonunda son bin yıl içinde atmosfer sıcaklığının genelde sabit kaldığını, ama 1950’lerden sonra sıcaklığın birden ve hızla arttığını görürler.  Bunun şematik görünümü hokey sopasının ucundaki ani kıvrım gibidir. hockey-stick Bu nedenle de bu bulguyu “Hokey sopası şeması“ diye adlandırırlar.  Bu, bir bakıma iklim değişimi olgusunun sembolü olur.  Ve bazı çıkar gruplarının desteklediği ve “iklim değişimi yoktur” diyen inkârcı hempasının yürüttüğü vahşi, saldırgan bir kampanyanın başlangıcı.  Profesör Mann’ın yaşamı bir cehenneme döner.  Yıllar boyu, bugüne kadar.  [Bunun öyküsünü Ekogazete’nin eski bir yazısında anlatmıştık.]

Saldırılar öylesine kurumsallaşır ki, Virginia eyaleti başsavcısının bile yapmadığı kalmaz.  Örneğin dava açar ve profesörün bütün kişisel internet yazışmalarına el koymaya kalkar.  Üniversite’deki başka bilim insanlarının kayıtlarına ve meslek çalışmalarını bile ele geçirmek ister.  Ne var ki, üniversite kendi akademisyenlerine sahip çıkar ve karşı durur.  Yıllar süren bu didişmenin üniversiteye maliyeti 350.000 dolar olur.

Tabii Prof. Mann’ın uğradığı sarsıntıyı ve psikolojik kaybı ölçme olanağı yok.  Bunun gibi, yeni yetişen genç bilgin adaylarının üzerinde bırakılan ürküntüyü de hesaba katmak gerekir.

McCarthy döneminin en zor günlerini anımsatan bu ortam, iklim değişimi konusunda önemli bir gelişmeye neden oldu.  Bilim insanlarının böylesine bilim dışı saldırılara uğramasına direnmek, onları koruyup kollamak ve savunmalarını üstlenmek amacıyla bir girişim oluştu:  İklim Bilimi Hukuki Savunma Fonu (CSLDF).  Fon, bu tür vahşi saldırılara uğrayan bilim insanlarına hukuki destek veriyor ve savunmalarını üstleniyor.  Çünkü fonun yöneticilerine göre böylesi yüklenme, korkutma ve ezme kampanyaları yalnızca bir kişiye yönelik değildir;  bütün bilim dünyasına ve bilimsel araştırmaya yapılan bir saldırıdır.  Amaç araştırıcıların politik ve karanlık niyetli girişimleri umursamadan çalışmalarını yürütmelerini sağlamaktır.

Bir kişinin korunuyor olması herkesin de korunacağı anlamını taşıyor.  İklim bilimi büyük çıkar oyunlarının cirit attığı bir ortamda yolculuğuna devam ediyor.  Biliniyor ki, eninde sonunda bilim kazanacak ve haklı çıkacak.  Bunun tarihi yazıldığı zaman bizler torunlarımıza soytarılıklar, cadılıklar ve hokey sopaları dolu, heyecanlı bir öykü anlatacağız.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynaklar:  Dr. John Abraham, The Guardian, 15.7.2013 – CSDLF sitesi

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Genel Konular, İklim içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s