Yosunların kumsal basma girişimi

5 yıl önce Çin’in bazı kesimlerindeki kıyılarda yosunlar görülür olmuştu.  Bunlar bazı dönemlerde oluşuveriyor, sonra da kendiliklerinden kayboluyorlardı.  Ama bu olay kendini tekrarlamaya başladı.  Giderek genişleyerek, yayılarak, daha uzun süre yerleşik kalarak.  Adeta bir işgal harekâtına dönüşerek.  Bu yıl Qingdao kentinin popüler plajlarının yer aldığı kumsal alanında 30 bin kilometrekareye yayıldı.  Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi.

Algae carpets a beach in Qingdao, China

Halk “Bizim Sarı Deniz, Yeşil Deniz’e döndü” diyor.  Belediye bu yosunları kaldırmak için günlerce buldozer çalıştırdı.  Sonuçta 7.000 tonu aşkın atık çıktı ortaya.  Görevliler bunları hayvan beslemekte kullandılar.  Bu sorun (daha küçük boyutlu olmakla birlikte) 2008’de de patlak vermişti.  O sırada bu kıyılarda Pekin Olimpiyat Oyunları’nın yelken yarışları yapılacaktı.  Çin hükümeti 10.000 kişiyi temizleme işinde görevlendirme zorunda kalmıştı.  Toplam maliyet 23 milyon avroya ulaşmıştı.  Bir de bölgede balık çiftliği olanlar 73 milyon avro zarara uğramıştı.

Aslında bu yosunların insan ya da hayvan sağlığına zararlı olmadığı biliniyor.  Böyle olunca da halk onların ortamında dolaşmaktan, oyun oynamaktan, hatta denize girmekten çekinmiyor.

YOSUN-2

Bununla birlikte yosunlar çevresel dengeyi ve ekolojik sistemi allak bullak ediyorlar.  Çünkü hem güneş ışınlarının denizde daha derinlere ulaşmasını önlüyorlar, hem de deniz suyundaki oksijeni emiyorlar.  Böylece denizdeki yaşamı nefes alamaz halde bırakıyorlar.

Araştırmacılar bu olayı denizlere karadan gelen tarım ve endüstri kaynaklı fosfatlar ve nitratlarla ya da arıtılmadan boşaltılan kanalizasyonlarla açıklıyorlar.

Aslında bu sorun yerkürenin başka yerlerinde de patlak vermeye başladı.  İngiltere’nin batı kıyılarında ya da Yeni Zelanda’da yaşandı.  2009’da da Fransa’nın Bretanya bölgesinde büyük zarar vererek ortaya çıktı.  Bu olaylardaki yosunların zehirli olduğu görüldü.  Örneğin Fransa’da hayvan ölümleri görüldü.  Yosunları yedikleri için.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynaklar:  Karl Mathiesen, The Guardian, 4.7.2013 – Audrey Garric, Le Monde, 5.7.2013

Reklamlar
Bu yazı Denizler - Irmaklar, Tarım, Teknoloji içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s