İklim değişiminin tetiklediği bir hastalık

İklim değişimi ve ormanların yok edilmesi geyik, sincap, tavşan, kirpi gibi hayvancıkları meskûn yerlerin yakınlarına itiyor.  Bu sığınma onların sürekli taşıdıkları kenelerin insanlarla temasa geçmesine yol açıyor.  Keneler de insanları ısırıp taşıdıkları bakterileri aktarıyorlar.  Sonuç:  Lyme Hastalığı.  ABD’de 300.000 hasta var, deniyor.  Avrupa’da ise 50.000.  Buna neden olan kenelerin Türkiye’nin bazı yörelerinde de bulunduğu biliniyor

Burada sözü edilen, ülkemizde 2002 yılında gündeme oturan ve zaman zaman ölümlere de neden olan KKKA (Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi) kenesi değil.  Başka bir tür.  Ve neden olduğu hastalık ülkemizde, örneğin Trakya’da, Karadeniz bölgesinde, Elazığ yöresinde görülüyor.

Adının böyle olması, bu hastalığın ilk kez ABD’de Connecticut’taki Lyme adlı kasabada fark edilmiş olmasından geliyor.  Hastalığa neden olan kene ağaçlık alanlarda karşılaştığı hayvanlara yapışıyor ve kanlarını emerek yaşamını sürdürüyor.  Üstelik olduğu yere de yumurtluyor.  Örneğin geyiklerin sırtında 450.000’e varan larva olabildiği biliniyor.

Konunun rahatsız edici tarafı çoğu yerde (örneğin ülkemizde) bu hastalığın tıp çevrelerince çok az tanınmasından ve çoğunlukla yanlış tanı konulmasından kaynaklanıyor.  Daha da kötüsü hastalık hemen patlak vermiyor.  Bakteriler vücutta uzun süre yerleşik kalıyor ve tarifsiz görünen sorunlara neden oluyor.  Yıllar boyu süren kas ağrıları, kireçlenme, boyun tutulması, zihinsel arızalar, aşırı yorgunluklar, sinir sistemiyle ilgili yakınmalar yaşanabiliyor.  Deride, kalpte sürüp giden sıkıntılar çıkıyor ortaya.

Örneğin Amerikalı avukat bir kadın zaman zaman bellek kaybına uğradığını anlatıyor.  “Davalarda savunma yaparken bocaladığım oluyor.” diyor.  “Hatta kimi zaman otomobilimi nereye park ettiğimi bile anımsayamıyorum.”  Doktorlar onun derdinin kaynağını yıllar sonra çözümleyebilmişler.  Tedavisi de dört yıl sürmüş.  Hastalığı evinin yakınlarında zaman zaman dolaştığı çalılıklarda kaptığını düşünüyor.

Bu sinsi hastalığın tedavisinde antibiyotiğin çok önemli rolü var.  Ancak bunun bir hayli uzun süreli olması gerekiyor.  Öyle anlaşılıyor ki, tedavi giderleri ABD’de ayda 1.000 dolara ulaşıyor.  Bir de uzun süreli antibiyotik kullanımının yasaklanmış olması, ya da en azından tavsiye edilmemesi olgusu var.  Bu yüzden de Amerika’da bu hastalığı çekenler ve onların doktorları ile yasaklama taraftarı tıp çevreleri arasında bir “Lyme kavgası” başlamış durumda.

“Lyme” ABD ortamında, bulaşıcı hastalıklar arasında AIDS’ten sonra en önemli ağırlığı taşıyor.  Son on yıl içinde bu hastalıktan kıvrananların sayısı iki katına çıkmış.  Bu olgu halk arasında örgütlenmeyi de getirmiş; onu aşkın örgütlü toplum kuruluşu var.  Örneğin iki önemli örgüt bu alanda ısrarlı çalışmalar yürütüyor:  LymeDisease.org ve Ilads.  Ülkemizde de belli bir ilgi var bu konuya.

Bu öyküden alacağımız ders, iklim değişiminin çok yaygın alanlarda şaşırtıcı izler bıraktığı, galiba.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Corine Lesnes, Le Monde, 27.6.2013

Reklamlar
Bu yazı Ormanlar, Sağlık - Beslenme, İklim içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s