Bir kızımızın muz kabuğu başarısı

16 yaşındaki Elif Bilgin geliştirdiği muz kabuğu projesiyle 50.000 dolarlık ödül kazandı.  Gerçekleştirdiği şaşırtıcı bir başarı.  Elif Bilgin muz kabuklarından plastik üretiyor.  Başka bir deyişle, petrol kökenli plastik yapımını bundan böyle çöpe atıyor.  Ödülü veren Amerika’nın ünlü Scientific American dergisi.  Koç Lisesi’nde okumakta olan Elif 120 ülkeden binlerce gencin katıldığı yarışmada aradan sıyrılarak birinci oldu.  Projesini tanıtma yazısında elde ettiği plastiği günlük yaşamın çeşitli alanlarında kullanabildiğini ifade ediyor.  Şöyle devam ediyor:  “Muz kabuğu hep çöpe attığımız bir şey.  Bundan elde ettiğim plastik elektrik kablolarının yalıtımında işe yarıyor örneğin.  Böylece hem ucuz, hem de doğa dostu bir çözüm çıkıyor ortaya.  Petrol kaynaklı plastiğin yarattığı kirlenmeyi bir ölçüde azaltma olanağı beliriyor.”

ELİF BİLGİN

Derginin yazı işleri sorumlusu Elif’in iki yıl boyunca bıkmadan yorulmadan uğraştığını ve başarısızlıklara göğüs gerdiğini söylüyor:  “Thomas Edison, deha yüzde 1 ilhamdır, yüzde 99 da inançlı çabadır, der.  Biz Elif’in kararlılığına ve vardığı sonuca hayran kaldık.”

Elif de Thomas Edison’a gönderme yapıyor:  “Onun şöyle bir sözü var:  ‘Çok uğraştım.  Ama başarısız oldum diyemem.  Çünkü 10.000 değişik yöntemin sonuç vermeyeceğini buldum en azından.’  Ben de çok uğraşmak ve çok terlemek zorunda kaldım.”  Şunu da ekleyelim.  Elif laboratuvarlara kapanmış, dünyadan kopuk biri değil.  Okulunun voleybol takımının kaptanı.

Elif Eylül’de Kaliforniya’da düzenlenecek olan Google Bilim Fuarı’na katılacak.  Orada Nobel’e aday gösterilmiş bilginlerden, teknolojinin büyük adlarından oluşan bir jürinin karşısına çıkacak.  O yarışmayı da kazanırsa 100.000 dolarlık eğitim bursuna sahip olacak.  Ayrıca okuluna 10.000 dolar bağış yapılacak.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Scientific American, 27.6.2013

Reklamlar
Bu yazı Atıklar, Doğal kaynaklar, Teknoloji içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

7 Responses to Bir kızımızın muz kabuğu başarısı

 1. Halûk Tarcan dedi ki:

  Batının Osmanlı imparatorluğunun son zamanlarında yaptığı menfi propaganda ile bütün dünya Türklerin icat kabiliyeti olmadığını , iyi asker olup gittiği yeri hemen işgâl ettiği ancak kendine has bir kültürü ve bir kültürü oluşturacak zekâsı olmadığı için işgal ettikleri yerin kültüründe eridiğini iddia etmişlerdir. Bu tür iddialar bizde Avrupa aşağılık duygusu yaratmıştır. İşte 16 yaşında bir kızımız Muz kabuğundan plastik üretme sistemini bulmuştur.. Zekâ , sistemli çalışma, araştırmada sebat ederek inanılmaz bir icatta bulunmuştur.. Batı karşısında ezilenlere ve bizi ezmek isteyen Batıya bundan daha hârika bir cevap olamaz. Kızımızı alnından sevgiyle saygıyla öperim
  halûk Tarcan

 2. suzan dobat dedi ki:

  TEBRIK ederim böyle duyumlar beni yürekten sevindiriyor .Emegi gecen herkese tesekkür ederim. elifi kocaman kucaklayip öperim.

 3. A. Rüştü Hatipoğlu dedi ki:

  Fırsat verilirse benim çocuklarım daha nicelerini başarır… Yeter ki yobazlığın kara dünyasında yokedilmesinler…

 4. sevgi dedi ki:

  BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR..EN GÜZEL ÖRNEĞİNİ ELİF KIZIMIZ YAŞATIYOR BİZLERE..SENİNLE GURUR DUYUYORUZ..GENÇLİK İÇİN ..ÖZELLİKLE YENİ YETİŞEN ASOSYAL NESİL İÇİN BİR UYANIŞ OLMANI TEMENNİ EDİYORUZ..ALNINDAN ÖPÜYORUM ELİFİM

 5. JULİDE SUNER dedi ki:

  Gönülden Tebrikler. Müthiş gurur verici. Elif’i, ailesini ve öğretmenlerini tebrik ediyorum. Çocuklarımıza, gençlere örnek olmasını, ilham vermesini diliyorum.

 6. G. Nurgün Gürdal dedi ki:

  Sevgili Elif,yolun açık ve aydınlık, başarıların daim olsun diyor,kutluyorum.

 7. Neslihan dedi ki:

  Gurur duyuyorum sizerle evlatlarım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s