Çevreyi korumak mı? Felaket yaratmak mı?

“Cehenneme giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir” deyimini duymuşsunuzdur.  Avrupa Birliği’nin (AB) 2009 tarihli bir kararnamesi var.  “2020 yılında enerji tüketiminin %20’si yenilenebilir kaynaklardan sağlanır duruma gelecek.” diyor.  İşini bilir şirketlerin çözümü nedir, biliyor musunuz?  Eskiden kömürle çalışan elektrik santrallarında teknolojik değişiklik yaparak, (oldukça yeni bir ürün olan) peleti Amerika’dan getirtmek, bunu yakıp elektrik üretmek.  (Pelet odunların, odun artıklarıyla orman atıklarının öğütülüp kurutulması, daha sonra sıkıştırılması yoluyla elde edilmiş, silindir biçimli, 6-10 mm çaplı ve 20-30 mm boylu küçük parçacıklardan oluşur.)

Olay İngiltere’de geçiyor. AB kararname çıkarmakla yetinmemiş, uygulamayı teşvik etmek için enerji üreten firmalara sürekli mali destek de sağlamış.  Tahmin edebileceğiniz gibi, bu desteğin amacı, kömür ve doğalgaz yerine, güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir kaynakların kullanılması.  Ancak pelet, tahta üretimi için özel yetiştirilen ağaç gruplarının bir yan ürünü olduğu ve bu işletmelerde sürekli yeni ağaç dikildiği için, “yenilenebilir kaynak” sayılıyor.

Üstelik bu girişimciler, İngiliz hükümetine baskı yaparak, odun yakılarak elde edilen enerjinin sıfır karbondioksit salımı oluşturduğu varsayımını kabul ettirmişler.  Gerekçeleri: her yakılan ağaca karşı yeni ağaç yetiştirildiği için, bu yeni ağaçlar çıkan karbondioksiti emip sıfırlıyorlar.  Çevre grupları bu varsayımın doğru olmadığını ve doğru bile olsa, peletin Amerika’dan nakliyesi gibi ciddi karbon ayak izlerinin hesaba katılmadığını anlatmaya çalışmışlar.  Ama hükümet pek oralı olmamış.

İkinci aşamada, bu şirketler, var olan kömür santrallarını odun yakacak biçimde değiştirmişler.  Başka bir deyişle, Amerika’dan pelet alıyorlar, AB’den gelen mali destek ile bunun maliyetini düşürüyorlar ve böylece karbon salımını azaltmak için getirilmiş bir yaklaşımı, önemli bir karbondioksit salımı içeren bir elektrik üretme yöntemi için kullanıyorlar.  Bu girişim o boyutlara ulaşmış ki, uzmanlar, çok yakın bir gelecekte, İngiltere’de, pelet ile üretilen elektriğin, güneş ve rüzgâr enerjilerinin toplamını geçeceğini öngörüyorlar.

İşin bir başka kötü yanı daha var.  Şimdilik, Amerika’da pelet, Plum Creek gibi şirketlerin dev ormanlarındaki tahta ve kereste üretimi sırasında ortaya çıkan yan ürünlerden yapılıyor.  Ancak pelete talep o kadar artmış ki, bir takım doğal orman sahipleri de bu işe soyunmuşlar.

Güzelim eski ağaçları yakıt olarak nasıl keserler, demeyin.  ABD’nin güney doğusundaki ormanların pek çoğu özel kişi veya şirketlere ait.  Özel mülkiyet çerçevesinde ormanları nasıl kullanabileceklerine dair pek bir sınırlama yok.  Ağaçları kesip bir kısmını kereste ve tahta, kalanını da pelet olarak satmaya başlamışlar.  Yakıt haline getirilen ormanlara mı acırsınız, kaybolan biyoçeşitliliğe mi?

Tüm bunları öğrenince, başında sözünü ettiğimiz özdeyişi anımsadık.  Çevreyi korumak amacıyla çıkarılmış bir kararnameyi kullanarak bu kadar çok çevre felaketi yaratabilmek kolay iş olmasa gerek.

Tahsin Çorat / Yararlanılan kaynak:  Roger Harrabin, BBC, 28 Mayıs 2013

Reklamlar
Bu yazı Atıklar, Biyoyakıt, Enerji, Ormanlar, Teknoloji içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Çevreyi korumak mı? Felaket yaratmak mı?

  1. meriland dedi ki:

    Buna benzer bir yontem olarak, Turkiye’de de zeytin kuspesinden “pirina” elde ediliyor ve ayni pelet gibi, kucuk silindirler seklinde satiliyor. Kalori degeri oldukca yuksek bir yakacak oldugu soyleniyor; karbon salim duzeyinin ne oldugunu bilmiyorum lakin.

  2. kenan elbasan dedi ki:

    prina da yenilenebilir bir enerji kaynağı.kömüre göre 1/5,doğalgaza göre 1/2 oranında co2 salınımı var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s