İstanbul esin kaynağı oldu

New York Times böyle sunuyor konuyu.  Harvey Morris’in yazısına göre, dünyanın değişik noktalarında kamusal alanları koruma eylemleri başlamış.  Bunlar genelde Gezi Parkı’nda gençlerimizin yürüttükleri çabadan esin almışlar.  Yazar örnekler de veriyor.  ABD’nin Maine eyaletinde yayımlanan Portand Press Herald’da Holly Selliger İstanbul’a gönderme yapmış.  Gezi’deki gençlerin direnişini sevgiyle yansıtıp “Biz de onlar gibi…” diye devam etmiş.

Öyle anlaşılıyor ki, Portland belediyesi halka açık bir alanı balo salonu yapılsın diye birilerine peşkeş çekmeye kalkmış.  Buna karşı ortaya çıkan direnişin yürütücülerinden olan Ms. Sellinger “Ne var ki, şimdilik bizim üzerimize İstanbul’daki gibi gaz ve su sıkılmıyor.  Ama bazı yerlerde Türkiye’deki direnişin benzerleri yaşanıyor.” diyor.

Observer gazetesi yazarlarından Will Hutton da Londra’da yaşayan halka açık bir alanın inşaat firmalarına altın tepside sunulmasının üzerine duruyor.  “Bizlerin nefes alma, yürüme ve var olma alanlarımızı rant uğruna ona, buna verme hakkını kendilerinde buluyorlar.” diyor.  Başka bir uzman bu tür girişimlerin demokrasi ve hesap verme sistemlerine aykırı olduğunu vurguluyor.

Kanada’da Vancouver’de yayımlanan The Mainlander gazetesi Gezi Parkı olayını “Bu rezalet bizim burada da olabilir.” diye kendi ortamına yansıttı ve kamusal alanın özel girişimcilere sunulmasının karşısına dikildi.  Gazete Gezi olayının perde arkasını da ayrıntılarıyla işledi.  Aşağıda dünyanın öbür ucundaki Vancouver’de oluşan Gezi dayanışmasının resmini görüyorsunuz.

rally-image1

Mesele burada da kalmıyor.  New York’ta devam eden bir “Occupy” hareketi Gezi Parkı’nda olanlara gönderme yapıyor;  polisin akıl almaz şiddetini ve yönetimin sergilediği demokrasi aykırı tavrı kınıyor.  Gezi’deki güzel insanları selamlıyor.

Bu kavga kimseyi şaşırtmasın.  Hayli eski bir “Hayır!”dan söz ediyoruz.  Joni Mitchell bunun İstanbul’dan Portland’a uzanan şarkısını söylememiş miydi?  “Cenneti betonladılar, otopark yapmak için.  Ağaçları kesip bir müzeye koydular.  Onları görmek isteyenlerden de giriş parası aldılar.”

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Harvey Morris, The New York Times, 17.6.2013

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Genel Konular, Kentler içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s