Macaristan Monsantolu mısırlara “dur” dedi

Peru genetiği değiştirilmiş besin maddelerini 10 yıllık bir süre için yasaklamıştı.  Avrupa ortamında ise çoğu ülke bir ileri, bir geri yapıyor.  Ancak Macaristan kesin tavır aldı.  Bu ülkede genetiği değiştirilmiş tohum kullanmak kesinlikle yasak.  Kırsal Gelişme Bakanlığı’nın yaptığı bir açıklamaya göre, ülkenin çeşitli bölgelerinde 4 milyon metrekareye ulaşan tarlalarda GDO’lu mısır ekimi yapılmış olduğu anlaşılmış.  Bakanlık bunların tamamını tahrip etti.

Ekim yapılıp tarlalar sürülmüş olduğu halde, ne iyi ki, çiçektozu daha etrafa saçılmamış.  Bu bakımdan gelişmenin kontrol altına alınabildiği düşünülüyor.

Bakanlık kontrollerini daha da sıkılaştırma kararında.  Çünkü yasak olduğu halde birileri bu tohumları çiftçilere ulaştırıyor.  Yürütülen tahkikat sırasında tohumların önemli bir bölümünün Monsanto ürünü olduğu anlaşıldı.

Avrupa Birliği’nin geçerli kurallarına göre malların Avrupa içinde serbest dolaşımına engel olamıyorsunuz.  Bu bakımdan Macar hükümeti bu tohumların ülkeye nasıl girdiğini soruşturamıyor.  Ama nerelerde, nasıl satıldığının üzerinde duruyor.  Bazı çiftçiler alım-satım sırasında tohumların ne olduğunun kendilerine açıklanmamış olmasından yakınıyorlar.

İşin can sıkıcı tarafı şu ki, mevsim geçmiş olduğu için ürünleri yok edilmiş olan çiftçiler yeni ekim yapamayacaklar. Önemli bir gelir kaybı söz konusu.  Daha da kötüsü var.  Bu tohumların satışını Baranya bölgesinde yürüten firma iflas etti.  Soruşturmanın ve ufukta görünen yargı sürecinin sonunda Monsanto ve ötekiler tazminat ödemeye mahkûm edilirlerse bu para zavallı çiftçilere gidemeden iflas eden firmanın borçlu olduğu banka ve firmalara akacak.

Atila Alpöge /  Anthony Gucciardi, Trueactivist, 10.2.2013

Bu yazı Sağlık - Beslenme, Tarım içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s