İnme olayları için umut ışığı

İnme, hem hastalar, hem de hasta yakınları için en zor hastalıklardan biri.  Beyine giden damarlarda bir tıkanma, felç veya ölümle sonuçlanabiliyor.  İşin kötüsü, felç durumunda, hastanın iyileşme süreci ilk altı ayla sınırlı.  Sonrasında, hasta aynı durumda kalıyor.  Geçtiğimiz hafta, ilk defa, altı aydan uzun süredir felçli olan hastalarda belirgin bir düzelme sağlayan bir tedavi denendi.

inmedeUmutTedavinin özü kök hücreler.  Glasgow Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı, altı aydan beş yıla kadar bir süredir felçli olarak yaşayan deneklerin beyinlerine kök hücre enjekte etmişler.  Yöntem, düşündüklerinden çok daha iyi sonuç vermiş.

Boyundan aşağısı tamamen felçli hastalar, ameliyattan sonra, ilk kez parmaklarını oynatabilmişler.  Yardımsız yürüyemeyen bir hasta kendi başına yürümeye başlamış.  Elleriyle hiçbir şeyi tutamayan bir başka hasta, kahvesini kendi içer ve ayakkabılarını kendi bağlar olmuş.

Araştırmanın yöneticisi Profesör Keith Muir, ikinci aşamada enjekte edilen kök hücre miktarını arttırmayı planlıyor.  “Denek hasta sayımızın çok sınırlı olmasına rağmen, iyileşme belirtilerinin her birinde görülmüş olması bizi çok cesaretlendirdi.” diyor Prof. Muir.

Daha sonraki aşamalarda da olumlu sonuç almaya devam edilirse geniş çapta denemelere gidilecek.  Tabii, herşey yolunda gitse bile inmeli hastalara uygulanabilir bir tedavi yönteminin kabul edilmesinin uzun bir süre alabileceğini belirtiyor uzmanlar.

Ama en azından, bu yeni yöntem altı ayı geçirmiş felçli hastalar ve yakınları için önemli bir umut ışığı.

Tahsin Çorat /  Yararlanılan Kaynak:  Phallab Ghosh, BBC, 27.5.2013

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to İnme olayları için umut ışığı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s