“High-Tech” eşek Pegasus

Tuhaf, şiirsel, pratik, atavik, modern, ilerici, saçma, gereksiz, faydalı, yersiz, normal, sanatsal, basit… bir proje!  Aptalca, ama inanılmaz derecede dâhice.  On günden beri Makedonya dağlarında kanatlı bir eşek dolaşıp duruyor.  Kanatları iki güneş panelinden oluşan eşek otlarken, dolanırken aynı zamanda elektrik üretiyor.  Civarda yaşayanlar gelip enva-i türlü elektrikli aletlerini bağlayıp, bu cömert hayvandan enerji alıyorlar.

pegasus1

İki Fransız sanatçı kafadar (Philémon ile Arnaud Verley) Pegasus adını verdikleri bu projeyle ünlü Yunan mitoloji kahramanı “kanatlı ata” can vermeye karar vermişler.

Üsküp’ün 100 km güneyinde yer alan “şarapları ve basketbol takımıyla meşhur” Kavardacı şehri yakınlarındaki dağlarda yaşayan 60 yaşlarında, hiperaktif, kollarında eski tip dövmeleri olan Angel adlı köylünün kendilerine ödünç verdiği eşeğin sırtına iki kanat misali, güneş panelleri yerleştirip yola çıkmışlar.  O ana dek adı sanı olmayan, yaptığı tek iş odun taşımak olan eşeğin de kaderi değişip Pegasus oluvermiş.

pegasus2

Kafadarlar eşekleriyle dere, tepe, dağ, taş gezerken, Pegasus güneş enerjisini depolamakta ve kâh kırlık bölgelerde, kâh şehre indiklerinde karşılaştıkları insanlara, kiminin cep telefonu, kiminin çim biçme makinası, kiminin mp3 müzikçaları için elektrik vermişler.  Hatta bir kişi bizim Pegasus’tan aldığı enerjiyle elektrikli testeresini çalıştırıp ağaç kesmiş.  Karşılaştıkları üç genç ise bir araba mezarlığında buldukları fiyakalı çakmağı armağan edip eşeğe bağlamışlar.  Böylece gelen geçen sigarasını yakar olmuş.

Bu arada Pegasus, iki sanatçıya gece dağda konakladıklarında ışık veriyor, müzik dinlemelerini, tıraş olmalarını sağlıyor.

Projenin başlangıcında “saçma ve gereksiz” olarak niteledikleri bu projenin uyandırdığı ilgi ve etrafa verdiği faydayı gördükçe, aslında çok modern ve yararlı bir proje olduğuna inanmaya başlamış bu ikili.  Elde edilen elektrik de 1000 Watt’a kadar çıkabiliyormuş.  Kim bilir, belki de en azından o bölgede hâlâ çöp toplama ve seyahat aracı olarak kullanılan eşeklerin çoğu birer Pegasus olup, ekoloji krizi içindeki dünyamıza bir nebze soluklanma fırsatı yaratabilirler.

Son haberlere göre iki kafadar ve “high-tech eşek Pegasus”, başkent Üsküp’e doğru yola çıkmışlar.

Şükrü Munoğlu /  Yararlanılan kaynak:  Rue89, 22.5.2013

Reklamlar
Bu yazı Enerji, Teknoloji, Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s