Morötesi ışınlar gerçekten kötü mü?

Son yıllarda, güneşin cilt kanserine neden olduğunu o kadar sık duyuyoruz ki, plajlarda sereserpe yatanlara kuşkuyla bakar olduk.  Morötesi ışınları durduran kremler bütün yaz elimizde.  Ancak, Edinbourgh Üniversitesinin bir araştırmasına göre, belki bu varsayımlarımızı yeniden gözden geçirmemiz gerekecek.  Araştırmanın bulgularına göre, morötesi ışınların sağlık katkıları önemli:  Tansiyonu düşürüyorlar ve kalp hastalıkları ile inme riskini azaltıyorlar.

Şimdiye kadar güneşte kalmanın tek yararı olarak, bu süreçte, bedenlerimizin D vitamini üretmesi gösterilirdi.  Bu araştırma ile güneşin, D vitamininden bağımsız olarak Nitrik Oksit (NO) oluşumuna yol açtığı belirlenmiş.  NO, Louis J. Ignarro isimli bir hekimin bulduğu bir mucize molekül.  O kadar önemli ki bu buluş, Dr. Ignarro 1998 yılında Tıp dalında Nobel Ödülünü kazanmış.

Nitrik Oksit

NO ne işe yarar derseniz, neye yaramaz ki demek daha kolay bir yanıt.  Buna mucize molekül denilmesinin nedeni, tansiyon ve damar sertliğini önlemesi, güçlü anti-oksidan özellikleriyle bedeni onarması, enfeksiyonlarla, hatta kanserli hücrelerle savaşabilmesi ve kanın akışını düzenli ve dengeli hale getirmesi.  Yararlarının listesi çok uzun.  Kalp hastalıklarını önlemesi, yüksek tansiyon nedeniyle oluşan inmeleri azaltması en bilinen etkileri.

Ve en güzeli, NO, bedenimizin, belli koşullarda, kendi kendine ürettiği bir madde.

Araştırmada, bir grup deneği, hem morötesi ışınlar, hem de ısı içeren lambaların altına koymuşlar.  Bir saat sonra bu gruptakilerin NO üretimi artmış ve tansiyonları önemli ölçüde düşmüş.  Diğer grubu sadece ısı veren lambaların altında tutmuşlar.  Bu deneklerin NO üretiminde ve tansiyonlarında bir oynama olmamış.

Araştırmacılar, D vitamini üretme açısından iki grup arasında bir fark görmemişler.

Cilt Kanseri?

Bu noktada, bizim aklımıza şu soru geldi:  Güneş ışınları cilt kanseri riski içermiyor muydu?  Bu bulguların ışığında bu riski yok mu sayalım?

Araştırma ekibinden dermatolog Dr. Richard Weller’in görüşüne göre, güneşin yararları zararlarının çok daha fazla.  Cilt kanseri riski var tabii, diyor Dr. Weller, ama kalp ve tansiyon ilintili hastalıklara göre bu risk çok düşük.  Bunu sayısal olarak dile getirirsek, İngiltere’de her yıl yüksek tansiyonun yol açtığı hastalıklardan ölenlerin sayısı, cilt kanserinden ölenlerden 80 kere daha fazla.

Araştırmanın bulguları teyit edilirse, şimdi kendilerini risk çılgını saydığımız kumsalseverler, güneş korkusuyla bütün yaz sarınıp sarmalananlara aynı kuşkulu gözlerle bakmaya başlayabilirler.

Tahsin Çorat /  Yararlanılan kaynak:  BBC, 7.5.2013

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s