Son dakika haberi – Oylamayı arılar kazandı

Ekogazete bugün sabah (29 Nisan Pazartesi) yayımlanan sayısında arı kırımına neden oldukları ileri sürülen tarım ilaçlarının yasaklanması konusunda, bugün Avrupa Birliği’nde oylama yapılacağını duyurmuş ve şu soruları sormuştu:  “Oylamayı kim kazanacak?  Arılar mı?  İlaç firmaları mı?”  Oylama yapıldı.  Kazançlı çıkan arılar oldu.  Avrupa Komisyonu önümüzdeki Temmuz ayından itibaren bu ilaçların kullanımını iki yıl için yasaklayacak.

15 ülke yasaklama önerisini destekledi.  Bu ülkeler şunlar:  Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, İspanya, Fransa, Kıbrıs, Letonya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Slovenya ve İsveç.

Finlandiya, İrlanda, Litvanya ve Yunanistan çekimser kaldı.  Avusturya, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, İtalya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Portekiz karşı çıkarak olumsuz oy kullandılar.

Ancak, AB’de geçerli olan oylama kurallarına göre gereken çoğunluk sağlanmamış oluyor.  Bu durum, karar verme yetkisini Avrupa Komisyonu’na bırakıyor.  Bu da yasaklama önerisini zaten geliştirmiş olan Komisyonun uygulamayı başlatacağı anlamına geliyor.

Yasaklanacak olan üç ilaçtan ikisi Bayer’in.  (Imidacloprid ve Clothianidin)  Öteki ise Syngenta’nın.  (Thiamethoxam)

Gelişmeyi sevinçle karşılayan çevreci gruplar bunun büyük bir zafer olduğunu belirttiler ve daha önce çekimser kalan Almanya’nın olumlu oy kullandığına işaret ederek, İngiltere’nin çekimserden olumsuz oya kaymış olmasını eleştirdiler.  Bir uzman “Bu durum İngiltere hükümetinin büyük kimya firmalarının cebine yerleşmiş olduğunu sergiliyor.” dedi.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Damian Carrington, The Guardian, 29.4.2013

Bu yazı Ekoloji Politikası, Sağlık - Beslenme, Tarım içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Son dakika haberi – Oylamayı arılar kazandı

  1. Fazıl Bülent Kocamemi dedi ki:

    Arıların kazanmasıyla nihayetinde insanlar kazanmış oluyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s