Arabanızı susuz yıkayın

Yazın, sayfiye yerlerinde şöyle bir dolaşın.  En çok göreceğiniz manzaralardan biri, evinin önüne çektikleri tozlu arabalarını hortumla yıkayan insanlar olacaktır.  İster kendiniz yapın, ister benzin istasyonunda birisine yıkatın, her araba yaklaşık 200 litre su gerektirir.  Sürekli su sorunu olan ülkelerden biri olan Dubai’de, iki kafadar girişimci buna ilginç bir çözüm bulmuşlar: Binek araçlarını susuz yıkamak.

Susuz araba yıkanır mı demeyin.  Rishi Kohli ve kardeşi Sanuj Kohli, deneme yanılma yöntemiyle, pislik ve tozu, basınçlı su kadar iyi çıkaran bir ürün geliştirmişler.  Aşağıdaki videoya tıklarsanız göreceksiniz, kaportaya bir miktar bu üründen sıkıyorlar, toz ve pislik kabarınca da, özel mikrofiber bezleriyle bunları alıyorlar.  Araba çabucak pırıl pırıl oluyor.

En önemlisi, araba başına 200 litre su hesabıyla, yıkadıkları her beş arabada, tam bir ton suyun ziyan olmasını önlemiş oluyorlar.  Beş araba için kullandıkları ürün miktarı ise 100ml.

BBC’nin haberini okuyunca, sizin şu anda dilinizin ucundaki soru, bizim de aklımıza geldi: Su ziyanını önlemek güzel, ama ya ürünleri zararlı kimyasallar içeriyorsa?  Aşağıdaki videoda bunu belirtmiyor girişimci kardeşler, onun için bir araştırdık.  Daha önce bir Dubai gazetesine verdikleri demeçte, ürünlerinin tamamen çözünür olduğunu vurgulamışlar.

Beş kişiyle başlattıkları Waterwise şirketinin şimdi 45 elemanı var. İkinci aşamada ürünlerini gökdelen camlarına uyarlamayı düşünüyorlar. Buyrun, bu ürünün hikayesini ve uygulanışını aşağıdaki videodan izleyin:

Klip

Tahsin Çorat /  Yararlanılan kaynak:  BBC, 7.4.2013

Reklamlar
Bu yazı Su, Teknoloji, Ulaşım içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Arabanızı susuz yıkayın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s