Yüksek tansiyonlulara bir öneri

Yüksek tansiyonun, 25 yaşın üzerindeki kişilerin yaklaşık %40’ını etkilediğini biliyor muydunuz?  Dünya Sağlık Örgütüne göre bu 1 milyar insan demek.  Yüksek tansiyonun, kalp krizi ve inme riskini arttırdığı biliniyor.  Tedavi olarak, tuzun azaltılması, düzenli hareketlilik, sigaranın bırakılması gibi yaşam düzenlemeleri önerilir.  Bunlardan çok daha etkili bir ilacı başarıyla denemiş İngiliz araştırmacıları: bir bardak pancar suyu.

Tansiyon ve Yüksek Tansiyon

Tansiyon, kanın damarlarımızda akarken çeperlere yaptığı basınç olarak tanımlanır.  Milimetre cıva (mmHg) birimi kullanılarak ölçülür.  Kalbimizin sağ tarafı toparladığı kirli kanı akciğerlere yollarken daha düşük basınçla pompalar.  Bu diyastolik basınca genellikle küçük tansiyon diyoruz Türkiye’de.  Kalbin sol tarafının tüm bedene yollarken daha güçle pompaladığı kan için de sistolik basınç ya da büyük tansiyon terimini kullanıyoruz.

140/90 mmHg’nin üzeri yüksek tansiyon sayılıyor.

Queen Mary Universiy of London ve London School of Medecine ünversitelerinden bir grup araştırmacı, laboratuar farelerine nitrat verilince tansiyonlarının düştüğünü saptamışlar.  Bu o kadar şaşırtıcı bir bulgu değil, çünkü yüksek tansiyonlu kalp hastalarına da nitrat hapları verilir.

Pancar Suyu

pancarSuyuAncak araştırmacılar ilginç bir tedavi yöntemi düşünmüşler.  Doğada nitratı yüksek olan bitkileri elden geçirmişler ve pancarda karar kılmışlar.  15 yüksek tansiyon hastasına her gün bir bardak pancar suyu içirmişler.  Bir diğer gruba da bir bardak su.

Pancar içen grupta herkesin tansiyonu ortalama 10mmHg düşmüş.  Bu oldukça önemli bir düşüş.  Örneğin tansiyonu 150/100 olan bir kişinin, pancar suyu ile, yüksek tansiyon sınırının altına inmesi söz konusu.  Pancarın etkisi 3 ile 6 saat arasında çok belirgin ve ertesi güne kadar da sürüyor.  Sonuçların en şaşırtıcı yanı ise pancarın içerdiği nitratın bu kadar etkili olabilmesi.

Pancar nitrat içeren tek bitki değil.  Yeşil yapraklı bitkilerin hepsi oldukça zengin bu konuda.  Örneğin roka ve rezene çok yüksek oranda nitrat içeriyorlar.

15 kişilik araştırma olur mu diyeceksiniz.  Doğru.  Ama bu yalnızca bir ön çalışma. Çok daha büyük bir grup ile yeni bir araştırma başlatılmış bile.

Araştırmacıların ön bulgularını hemen açıklamalarının nedeni, yeşil yapraklı bitkilerin yararını vurgulamak.  Nitratlı haplar kullanmadan önce güzel bir roka salatası yapın, yanına da bir bardak soğuk pancar suyu; hem mideniz sevinsin, hem de kalbiniz size teşekkür etsin, demek istiyorlar.

Pancar suyunun tek yan etkisi, idrarı pembeleştirmesi.  Ama yüksek tansiyondan başka, Alzheimer hastalığında da çok olumlu etkileri olduğunu düşününce, o kadarcık kusuru da olsun diyor insan.

Tahsin Çorat /  Yararlanılan kaynak:  BBC, 16.4.2013

Reklamlar
Bu yazı Genel Konular, Sağlık - Beslenme içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s