Rüzgâr türbinleri insanı hasta ediyormuş!!!

Avustralya’da bir laf çıkmış:  “Pırpır diye dönen rüzgâr türbinleri var ya, beni hasta ediyor!  Çıkardığı münasebetsiz sesten geceleri uyuyamıyorum.  Beynim zonkluyor.  O pırpırlar beynimin içinde dönüyor.  Bizim oradan ötelere gittiğim zaman bebek gibi uyuyorum.”  Bu, bazı yerlerde ısrarla duyulan bir şikâyet.  Ama yalnızca “bazı” yerlerde.  Öteki yerlerden hiçbir yakınma gelmiyor.  Tuhaf değil mi?  Niye böyle?

Bir akademisyen, anlaşılan o kadar bıkmış ki bu yakınmadan, araştırma yürütmüş.  Ne oluyor diye!  Görmüş ki, bazı yerlerde (yukarıda sözünü ettiğimiz “bazı” yerlerde) bir takım gruplar var.  Bunlar nedense rüzgâr türbinlerine karşı kampanya yürütüyorlar.  Gerekçeleri neyse ne!  Bunların ortalığa saldığı laflar, yarattıkları dedikodular çevredeki insanlarda etkili oluyor ve geceleri onların beyinlerinde vızıldama başlıyor.

turbinler

Araştırmayı yürüten Sydney Üniversitesi’nden halk sağlığı profesörü Simon Chapman.  Profesör diyor ki:  “Eğer böyle bir sorun gerçekten olsaydı, bu şikâyet her tarafta duyulurdu.  Yakınlarında rüzgâr çiftliği olan sayısız yerde böyle bir rahatsızlıkla karşılaşmıyoruz.”  Tabii rahatsız olmayanlar doğal olarak konuşmuyorlar.  Rahatsız olduğunu sananların, ya da buna inandırılanların sesi çıkıyor.  Bu da yazılı ya da görsel basına yansıyor.  Böylece dedikodu katlanarak büyüyor.  Sonuçta, “Uyuyamıyorum, tansiyonum çıktı, kalp krizi geçireceğim, depresyona girdim” edebiyatı başlıyor.

İşin ilginç bir yönü daha var.  Avustralya’da rüzgâr çiftliği işletimi 20 yıl önce başladı.  Hiçbir tepki ya da sağlık sorunu yaratmadan.

Chapman’ın araştırmasına ışık tutan başka bir çalışma daha var.  Yeni Zelanda’da yürütülen bir araştırmada iki ayrı grup oluşturulmuş.  Deneklerin yarısına gece bastırınca “Buyurun uyuyun.” denmiş.  Öteki gruba ise önce rüzgâr çiftliklerinin zararlarından söz eden birkaç belgesel gösterilmiş, sonra da uyumaya davet edilmişler.  Geceleyin iki gruba da rüzgâr çiftliklerinin pırpırına benzer sesler verilmiş hafiften, uyuma alanlarına.  Bilin bakalım, sonuç ne?  Sabahleyin, ilk grup mışıl mışıl uyuduğunu anlatırken öteki grup uyuma sıkıntılarından söz etmiş.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  Alison Rourke, The Guardian, 15.3.2013

Reklamlar
Bu yazı Doğal kaynaklar, Enerji, Teknoloji, Yenilenir enerji içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Rüzgâr türbinleri insanı hasta ediyormuş!!!

  1. ali dilber dedi ki:

    Bana söylenen “Dünyanın kendi etrafında dönüşünü milyon derğerde YAVAŞLATTIGIYMIŞ! Ya bu değer büyürse, dünya duracak mı? Belki “Durdurun Dünyayı İnecek var diyenlere fırsat çıkmış olur!..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s