22 Nisan “Dünya Günü”

Ekogazete okuruysanız, Dünya Günü (Earth Day) terimi size tanıdık gelecektir mutlaka.  Bildiğiniz gibi, her yıl 22 Nisan gününde, gezegenimizin çevre sorunlarını anımsatma etkinlikleri gerçekleştiriliyor.  Bu yıl, NASA, Dünya Günü’nü, Dünya Ayı’na yükseltti ve çeşitli etkinlikler önerdi.  Bunların başında hem izlemesi çok güzel, hem de içerdiği bilgiler nedeniyle çok öğretİci olan bir video klibi yer alıyor.

Söz konusu video klibi, 2012 yılında dünyamızın geçirdiği değişiklikleri, gecelerini, gündüzlerini, iklim olaylarını, fırtınalarını çok başarılı bir kurguyla, iki buçuk dakikada veriyor:

Ya da dilerseniz, NASA’nın ilgili sayfasına gidip hem bu klibi izleyebilirsiniz, hem de bu kısacık süreye ne gibi bilgiler doldurduklarını görebilirsiniz.  Ve de ne gibi araç ve uyduların bu kurguya katkıda bulunduklarını:

NASA: Earth from Orbit 2012

Eğer bu klip hoşunuza giderse, size bir de Dünya Günü hediyesi verelim.  Gün içinde boşça bir zaman dilimi bulunca şu sayfaya bir uzanıverin.

NASA, Dünya Ayı’nı kutlamak için etkileşimli muhteşem bir görsel özet hazırlamış. Küresel ısınmadan, kutup buzlarının erimesine; okyanusların tuzluluk haritasından, orman yangınlarına kadar düşünebileceğiniz her şey var burada.

Tahsin Çorat /  Yararlanılan kaynak:  NASA, 2.4.2013

Reklamlar
Bu yazı Genel Konular içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s