Dikkat: Açlık dünyamızın kapılarında

Bugünlerde İrlanda’da, Dublin’de yapılmakta olan iki toplantı var.  Peşi peşine. İkisi de küresel ısınmanın yaratmakta olduğu açlığa ve bundan fışkıracak politik, ekonomik çalkantılara eğiliyor.  Birbirini tamamlamayı amaçlayan iki toplantı.  Uzmanlara göre aşırı sıcaklıklar, yakıcı kuraklıklar, dinmek bilmez sağanaklar, çılgın fırtınalar nedeniyle besin maddesi fiyatlarının ikiye katlanması söz konusu.  İşin kötüsü, insanlık bu geleceğe hazır değil.

11-12 Nisan’da gerçekleşen ilk toplantı, dünyanın önde gelen 15 tarım araştırma kurumunu bir araya getiren CGIAR Araştırma Programı tarafından, FAO (Gıda ve Tarım Örgütü) ile işbirliği içinde düzenlendi. 15-16 Nisan’da gerçekleşecek olan İkinci toplantının hazırlayıcıları ise İrlanda Hükümeti ile Mary Robinson İklim Adaleti Vakfı.  [Mary Robinson, 1990-1997 arasında İrlanda’nın Cumhurbaşkanlığını yapmış, daha sonra da (1997-2002 arasında) Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Komiseri olmuştu.]

Karamsar bir tablo

Bilim insanlarının söyledikleri de, araştırmacıların sergiledikleri de hiç de iç açıcı değil.  Birkaç örnek verelim:

 • “Artmakta olan nüfusun besin gereksinimlerini karşılamak için tarımsal üretimi hızla arttırmak zorundayız.  Ancak iklim değişimi giderek kapasitemizi sınırlıyor, hatta azaltıyor.  Öte yandan çoğu yerde, özellikle Afrika’da ciddi açlık bugün zaten var.  Bu açmazı nasıl çözeceğiz?”  Frank Rijsberman, CGIAR’ın başkanı.
 • “Önümüzdeki 30 yıl içinde ABD’nin tarım düzeni allak bullak olacak.  Aşırı sıcaklıklar ekinleri yakacak, hayvan yetiştirmeyi zedeleyecek, meyveleri olumsuz yönde etkileyecek.  Örneğin, çok önemli bir ekonomik olgu olan Kaliforniya şarap endüstrisi yarı yarıya daralacak.  Benzeri oluşumlar başka ülkelerde de gözleniyor.  İklim koşullarının etkisiyle buğday üretimi Rusya’da %33, Ukrayna’da %19, Kanada’da %14, Avustralya’da %9 düşüş gösterdi.”  ABD’nin 13 federal idaresini bir araya getiren “ABD Küresel Değişim Araştırma Programı”nın yeni raporu.
 • “Vietnam’da, Tayland’da, Laos’ta, Kamboçya’da otuz yıl içinde 100 milyonu aşacak olan nüfusun beslenme kaynaklarının, iklim koşulları nedeniyle, tahrip olması tehlikesi var.”  ABD tarafından desteklenmiş bir araştırmanın yürütücüsü Jeremy Carew-Reid.
 • “Güvensiz ve risk dolu bir döneme giriyoruz.  Yiyecek fiyatlarının ne gibi dalgalanmalar göstereceği belli değil.  Tarım verimliliği düşük olan ya da politik çatışmaların başlarını alıp gittiği yörelerde yaşayan fakir insanları çok zor günler bekliyor.  Hızla hareket etmek zorundayız.”  Ertharin Cousin, Birleşmiş Milletler Dünya Beslenme Programı başkanı.
 • “20 yıl önceye göre çok farklı bir dünyadayız artık.  Bugün 650 milyon kişi kurak, verimsiz topraklarda yaşıyor.  Buna önümüzdeki 30 yıl içinde 200 milyon kişinin daha ekleneceğini biliyoruz.  Bu durumun çalkantılar ve felaketler yaratmaması için hiçbir neden yok.  İklim değişimi sürünerek adım adım yaklaşan bir felaket.”  Richard Choularton, Dünya Beslenme Programı uzmanı.
 • “Yürüttüğümüz yeni araştırmalar ‘Arap Baharı’nın arka planında açlık endişelerinin yarattığı besin güvensizliğinin olduğuna işaret ediyor.”  Center for American Progress.
 • “İklim değişimi besin ve beslenme güvenliği üzerinde domino etkisi yarattı ve bu, tropikal bölgelerde yaşayan, zaten fakir ve çaresiz kütlelerin üstüne düştü.  Bunda hudutsuz bir adaletsizlik var;  çünkü olabilecek en kötü bedeli iklim değişimi sorununu en az yaratanlar ödüyor.”  Mary Robinson.
 • “Zengin ülkelerde iklim değişimi konusunda büyük bir umursamazlık görülüyor.  Belki de uyanmaları için, açlığın yarattığı göçle binlerce kişinin teknelere atlayıp Avrupa’ya ya da ABD’ye gelmeye başlamalarını beklemek gerekiyor.”  Frank Rijsberman.

Bölgelerde, ülkelerde durum

Yukarıda sözünü ettiğimiz toplantıda görüşülecek konular ve ele alınacak raporlar yerkürenin değişik bölgelerine eğiliyor.  Bunlardan birkaç örnek verelim:

Avrupa’nın güneyi.  Tarımın kuzeye doğru kayması beklenebilir.  Örneğin, zeytinciliğin önemli ölçüde etkilenmesi söz konusu. Su krizi gündeme gelecek ve daha değişik sulama yöntemlerinin uygulanması gerekecek.

Ortadoğu.  Buğdayda %20 oranında, pirinçte %30 oranında ve mısırda %47 oranında azalma beklenebilir.

Rusya daha şimdiden buğday ve tahıl dışsatımını yasaklamak zorunda kaldı.  Öte yandan orman yangınlarında önemli artış söz konusu olabilir;  bu da seller ve erozyon yaratabilir.

Brezilya.  Ciddi sorunlar belirebileceği düşünülüyor.  Özellikle pirinç, mısır, fasulye ve soya üretiminde kriz bekleniyor.

Çin bu konuda dirençli gibi duruyor.  Bir yandan nüfus artışını sınırlayabildi.  Öte yandan da başka yerlerden besin maddesi satın alabilecek güce sahip.  Ancak kuraklık orayı da vuruyor.  Öte yandan halk hızla ete dayalı bir beslenme rejimine geçmekte.  Bunun yansımaları olacaktır.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynak:  John Vidal’in iki yazısı, The Observer, 13.4.2013

Bu yazı Doğal kaynaklar, Ekoloji Politikası, Sağlık - Beslenme, Su, Tarım, İklim içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Dikkat: Açlık dünyamızın kapılarında

 1. Hediye Öncül dedi ki:

  Hedefimiz fakir insanlara ulaşmaksa, doğayı, çocuklarımızı korumaksa, neden patinaj yapıyoruz?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s