Hayvanları korumada yeni bir adım

Elinizi yıkıyorsunuz.  Dişinizi fırçalıyorsunuz.  Yüzünüze krem sürüyorsunuz.  Saçınızı yıkıyorsunuz.  Bu arada deodoran, parfüm kullanıyorsunuz.  Bunlar ne kadar sağlıklı?  Zararları yok mu?  Emin misiniz?  Aslında bilinen bir marka ise bu tür kozmetiklere güvenebilirsiniz.  Çünkü piyasaya sunulmadan önce ciddi analizden geçiriliyorlar.  İşte o noktada hoşa gitmeyecek bir sorun var.  Avrupa Komisyonu aldığı bir kararla ortalığı birbirine kattı.

Sorunun temelinde sözü geçen analizlerde hayvanların kullanılması var.  Yalnızca fareler değil, sevimli tavşanlar bile denek yapılıyor.  Başkaları da.  Oralarına, buralarına bir şeyler sürülüyor…  Gözlerine bir takım sıvılar damlatılıyor.  İğneler yapılıyor.  Hayvanları koruma derneklerinden birinin gizlice çektiği bir videoyu izleyenler şaşkınlıkla ürperiyorlar.  Çünkü sanki Ortaçağ’dan kalma işkence yöntemlerine tanıklık etmiş oluyorlar.

tavsan

Konu 20 yıldan beri tartışılmaktaydı.  Sonunda Avrupa Komisyonu 11 Mart’ta kararını açıkladı:  Bundan böyle hayvanların denek yapıldığı kozmetik maddeleri Avrupa Birliği’ne giremeyecek ve satılamayacak.

2004’ten önce Avrupa ülkelerinde her yıl 9.000 hayvan bu tür deneylerde kullanılmaktaydı.  Baskıların sonunda bu sayı giderek azalmaya başlamıştı.  Ama Avrupa dışında bu rakam 27.000’e ulaşıyor.  Avrupa Komisyonu Hindistan, İsrail, Japonya gibi ülkelerle bu konuda temaslar geliştirip konuyu dünya boyutuna çıkarmaya çalışıyor.

Ama itiraf etmek gerekir ki, bir zorluk da var.  Çünkü bu tür deneylerin ve analizlerin yerine ne konulacağı şimdilik net değil.  AB bu konuda kapsamlı yeni teknoloji ve yöntemler geliştirmek amacıyla bir çalışma başlatıp 5 yıl içinde 238 milyon avro harcamış durumda.  Ama açık ve seçik bir sonuç pek yok ortada.  Bu nedenle kozmetik endüstrisi ateş püskürüyor ve AB’nin bu kararını eleştiriyor.

PETA (People for the Ethical Treatment of Animals – Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler) ise bu gelişmeyi tarihi bir olay olarak karşıladı.  Ancak bu yöntemin ilaç, boya ve deterjan endüstrilerinde hâlâ uygulandığının altını çizdi.  PETA bu kararın o kesimlerdeki kavgaya da ışık tutacağını umut ediyor.

Atila Alpöge /  Yararlanılan kaynaklar:  Jean-Pierre Stroobants, Le Monde, 13.3.2013 ve Michelle Kretzer, The PETA Files, 11.3.2013

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme, Teknoloji içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Hayvanları korumada yeni bir adım

  1. sguz21 dedi ki:

    Reblogged this on sguz21/TÜRKİYE/İstanbul.

  2. Geri bildirim: Hayvanları korumada yeni bir adım | http//www.My Blog.com.wordPress

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s