GDO’lu somon

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) deyince hepimizin aklına, Monsanto gibi şirketler tarafından üretilmiş sebze ve meyve tohumları gelir.  Geçen yıl, Ekogazete’de bunlardan epeyce söz etmiştik.  GDO mısırla beslenen kocaman tümörlü farelerin resimlerini hatırlıyorsanız, bir sonraki GDO adımı sizi ürkütebilir.  Amerikan hükümeti onay verirse, AquaBounty isimli bir şirket, genetiği değiştirilmiş yumurtalardan üretilmiş somon balıklarını yakında tüketicilere sunacak.

Bu somonlar, vahşi Atlantik somonunun yumurtalarından yetiştiriliyor.  Ama ek olarak, Pasifik Chinook somonundan ve okyanus yılanbalığından (eel pout) alınma genleri var. Bu sayede, yılın her zamanında yetiştirilebiliyor.  Ve en önemlisi, normal somondan iki misli hızla gelişiyor.

Bir fikir vermesi açısından, aşağıdaki resimde önde olan doğal somon, arkadaki AquAdvantage ismi verilen GDO somon ile aynı yaşta.

somon

Özel tanklarda yetiştirilen somonların kaza ile doğaya geri dönmesi halinde üreyerek var olan somonları olumsuz etkilemeleri olasılığına karşı, bunları “yaratan” şirket hepsinin dişi ve kısır olmasına karar vermiş.  Ama buna rağmen böyle bir kazanın mümkün olduğunu vurguluyor konunun uzmanları.

17 yıldan beri süren bu projenin bu yıl sonuçlanması ve Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’nun (Food and Drug Administration) AquAdvantage somonunun pazarlanmasına izin vermesi bekleniyor.

Tahsin Çorat /  Yararlanılan kaynak: Katia Moskvitch, BBC, 23 Ocak 2013

Reklamlar
Bu yazı Sağlık - Beslenme, Teknoloji içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s