Göğü duman sardı Çin’de

Çin göklerini sarınca duman, tek umut kuzeyin donduran rüzgârında…

Günde en az 5 milyon arabanın trafiğe çıktığı Beijing (Pekin)’de ve daha 30 kadar büyük şehirde çocuklar okula yollanmıyor;  yetişkinler dışarıda hareket etmemeleri konusunda Çin’in TRT’si CCTV tarafından uyarılıyor.  Yetkililer ve halk, nefesini tutmuş, kuzey rüzgârını bekliyor. Ne tuhaf: Doğayı kirletenlerin son ve büyük umudu gene doğa.

14 Ocak 2013 Pazartesi günü bazı bölgelerde görüş mesafesi 100 metreye düştü.  Havada asılı zararlı partikül sınırı DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü)’nün öngördüğünün 40 misline, metreküpte 993 mikrograma ulaştı.  Çapı 2,5 mikron olan toz zerreleri (PM 2.5) en zararlıları, DSÖ’ye göre.  Bu boydaki toz zerreleri alveollerden kana karışabiliyor.  Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organı Halkın Günlüğü gazetesinin manşeti sanki Muhteşem Süleyman’dan alınma:  “Sağlıkla nefes alamadan nasıl kurarız güzelim Çin’i?” diye soruyor gazete. Kısa vadede Beijing’in umudu kuzeyden esecek güçlü rüzgârların dumanı önüne katıp havayı temizlemesi.

China Daily gazetesi, “Çin’deki bu tartışma çok sağlıklı.” diyor.  “Her geçen gün kirlenen, yaşanmaz hale gelen bir çevrede hızla şehirleşmenin ve hızlı sanayileşmenin hesabını iyi yapmak gerek.”

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi ve dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin, çevreyi koruma konusunda ağır davranmasıyla tanınıyor.  Çin’in kullandığı enerjinin %70’inin kaynağı kömür olduğundan Çin üstelik dünyanın en büyük sera gazı üreticisi.

14 Ocak 2013 Pazartesi sabahı filtreli maske üreticisi Shanghai Dragon’un hisseleri Şangay Borsasında tavan yaptı.  Tartışmalı eserleriyle ünlü Ai Weiwei de,  gaz maskesi taktığı bir fotoğrafını kendi sitesinden yayımladı.  Global Times gazetesi, “Artık, diyor, hızlı kalkınma ile çevrenin korunması arasındaki seçim gerçekten demokratik süreçlerle tartışılmalı ve kararlaştırılmalı”.  Tek partili bu ülkede çok az dile gelen bir yaklaşım bu.  Hele hele resmi yayın organlarında.

[Çok partili ülkelere, “büyük demokrasilere” olduğu kadar, GSMH’nın büyümesini insanın önüne geçirenlere, çevre koruma konusunda da kadim Çin halkı örnek olursa hiç şaşırmamalı.  Tarih bilgisi engin olan Napoléon, “Çin uyandığında, Dünya titreyecek” öngörüsünde bulunmuştu.  Belki de Çin Dünya’nın soğuktan titremeden, donmadan kendine gelmesini, “uyanmasını” sağlayacak, kim bilir?]

Bülent Becan /  Yararlanılan kaynaklar:  Libération ve AFP, 14.1.2013

Reklamlar
Bu yazı Ekoloji Politikası, Kentler, Sağlık - Beslenme, Ulaşım, İklim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s