Çevre sorunlarına akademik bir bakış

Bu sefer, daha önce de Ekogazete’nin bazı haberlerinde yararlandığımız önemli bir internet sitesini tanıtıyoruz: “Yale Environment 360”.  Dünyanın birçok bölgesindeki çevre sorunlarını aktaran haber ve değerlendirmelerinin merkezine uzman görüşlerini ve bilimsel çalışmaları koyan ciddi bir internet sitesi.  Belki de amacı, sadece çevre haberi vermek değil, çevre sorunlarına dair kapsamlı ve ayrıntılı bir referans kaynağı oluşturmak.

YaleEnvironment

Yale Environment 360 nedir?

Kendi anlatımıyla, çeşitli küresel çevre konularıyla ilgili düşünce, analiz, haber ve tartışmalara yer veren bir internet dergisi.  Ağırlıklı olarak, bilim adamları, gazeteciler, çevreciler, akademisyenler ve politikacıların makalelerini sergiliyor.  Tabii, önemli çevre konuları hakkındaki haberlere, röportajlara ve çeşitli basın organlarından yapılan derlemelere yer vermeyi de ihmal etmiyor.

Adından da anlaşılacağı gibi Yale Environment 360, Yale Üniversitesi’ne bağlı bir oluşum ve Yale Üniversitesi Orman ve Çevre Çalışmaları Okulu (Yale School of Forestry & Environmental Studies) bünyesinde hazırlanıyor.  Bu oluşum William and Flora Hewlett Foundation  ve John D. and Catherine T. Foundation adlı iki vakıf tarafından destekleniyor.

Nasıl Yararlanabiliriz?

Site, haberlerden, akademik yayınlara ve makalelere kadar uzanan geniş bir yelpaze sunuyor.  Ama bu yelpazeden kolaylıkla faydalanabilmek adına, sitenin ana sayfasının sağ tarafındaki sütunda sitedeki yayınların sınıflandırıldığını görüyoruz.  Bu sınıflandırmalarda bütün yayınlar türlerine göre dört ana başlıkta toplanmış:  Görüşler, Analizler, Haberler ve Röportajlar (‘Opinions’, ‘Analysis’, ‘Reports’ ve ‘Interviews’).  Fakat bunun yanı sıra; site içi tarama yapmayı ya da istediğimiz haberi bulmamızı daha da kolaylaştırmak amacıyla, yapılan yayınlar konularına ve yayınlanma tarihine göre ya da ilgili olduğu bölgeye göre bölümlendirilmiş.  Ayrıca, e360 digest linkine tıkladığınızda bütün haberlerin ve röportajlarının kısa özetlerini ve derlemelerini toplayan bir arşive ulaşmanız mümkün.

Bir üniversite bünyesinde kurulmuş olan ve yürütülen böylesi bir internet dergisinin yayınları da haliyle oldukça akademik, dolu dolu ve ayrıntılı.  Çeşitli konular hakkında çalışmış birçok akademisyen, çevreci ve politikacının sadece kendi yazılarını değil, onlarla yapılan çeşitli röportajları da kapsıyor Yale Environment 360.  Hem sitenin yayın anlayışını daha iyi gösterebilmek, hem de sitede yer verilen makale ve röportajları örneklendirmek adına birkaç yazıdan bahsedelim isterseniz.

Röportajlar

Sitenin, çeşitli konuların uzmanlarıyla gerçekleştirdiği bu geniş röportaj arşivi saatlerce okuyabileceğiniz birçok ilginç yazıyı barındırıyor.  İşte bu arşivde bulabileceğiniz çeşitli röportajlardan birkaç ilginç örnek:

  • Piton uzmanı Michael Dorcas ile yapılan pitonların geleceğine dair bir röportaj.
  • Wildlife Conservation Society’nin (Vahşi Hayatı Koruma Derneği) 12 yıl boyunca başkanlığını yürüten Steven E. Sanderson ile derneğin Gabon, Şili ve Güney Sudan üzerinde yürüttüğü projeler hakkında yapılan bir röportaj.
  • International Energy Agency’den Fatih Birol’la sera gazı salımının azaltılması için ne yapılabileceğine dair bir röportaj.
  • Çin hükümetini, Pekin’in hava kirliliği konusunda önlem almaya zorlayan bir çalışmanın önemli figürlerinden Çinli çevreci Ma Jun ile yapılan bir röportaj.
  • Çevresel kâr-zarar ilişkileri üzerine politikacıların ve işadamlarının yeniden düşünmesi gerektiğini söyleyen Hintli bankacı Pavan Sukhdev ile yapılan bir röportaj.
  • 2004 A.B.D. Başkanlık seçimlerinde George W. Bush’a karşı yarışan senatör John Kerry ile 2009 yılında karbon kullanımıyla ilgili yasa tasarısına dair yapılan bir röportaj.

Yazılar

Yale Environment 360’ın Opinions başlığı altında sunduğu birçok görüş ve değerlendirmenin içerisinde de çok sayıda önemli yazı bulunuyor.  2007’den beri A.B.D. Başkanı’na ve Kongre’ye çevre politikalarına dair 200’den fazla öneri sunan Presidential Climate Action Project’in yöneticisi William Becker’in 12 Kasım 2012 tarihli makalesi (“Will President Obama Seize Moment on Climate Change?”) de bunlardan biri.  Makale bize iklim sorunlarının toplumsal algısı üzerine oldukça ilgi çekici veriler sunuyor.  Son başkanlık seçimleri süresince Yale Project on Climate Change Communications tarafından yürütülen bir dizi kamu araştırmasına göre, Amerikalıların yüzde 70’i iklim değişiminin gerçek bir olgu olduğunu kabul ediyor.  Yüzde 74’ü, bu değişimin hava olaylarını büyük ölçüde etkilediğini düşünürken, yüzde 57’si iklim değişiminin A.B.D. halkı için gittikçe büyüyen bir tehdit olduğunu savunuyor.

Bu verilerin ışığında William Becker, Obama’nın ikinci başkanlık döneminin, temiz enerji ve iklim konularında harekete geçmek ve Kongre’yi yeni yasa değişikliklerine ikna etmek için tarihi bir fırsat olduğunu iddia ediyor.  Araştırmalar da Becker’i haklı çıkarır yönde;  Amerikalıların yüzde 58’i Kongre’nin küresel ısınma karşısında daha çok şey yapması gerektiğini düşünüyor.  Belki de daha çarpıcısı; A.B.D. halkının yüzde 65’i uluslararası bir iklim anlaşmasının yapılmasını destekliyor.

Son olarak Becker, Başkan Obama’nın, belki de hepimizin en büyük dileği olan, sözlerine yer veriyor.  Biz de Yale Environment 360 hakkında söyleyeceklerimizi bu sözlerle bitirelim: “Çocuklarımızın ısınan bir gezegenin yıkıcı gücü tarafından tehdit edilmeyen bir dünyada yaşamasını istiyoruz.”

Gülener Kırnalı / Yararlanılan kaynak:  Yale Environment 360

Reklamlar
Bu yazı Genel Konular içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s