Kömür hızla ön plana geçiyor

Uluslararası Enerji Ajansı (International Energy Agency – IEA), 1973 petrol krizi sonrasında, enerji konularına eğilmesi için OECD çerçevesinde oluşturulmuş bir kurum.  Her yıl, petrol ve diğer enerji sektörlerinin istatistiklerini bir araya koyar, bunları karşılaştırır ve sonuçlarını yayımlar.  Ajans, 17 Aralık’ta sunduğu raporunda, on yıl sonra, yani 2022 yılında, dünya enerji gereksiniminin çoğunluğunun kömürden sağlanacağını açıkladı.

Rapora göre, kömür, petrolü 2017 yılında yakalayacak. Bu da, önümüzdeki beş yıl içinde kömür tüketiminin her yıl 1,2 milyar ton artış kaydedeceği anlamına geliyor. 1,2 milyar ton Amerika ve Rusya’nın şu andaki toplam yıllık tüketimine eşdeğerde.

Daha da erken bir tarihte, 2014’te, dünya kömür tüketiminin yarısı Çin’e ait olacak. Aynı yıl, Hindistan Amerika’yı geçip ikinci sıraya yerleşecek.

komur1

Bunlar endişe verici rakamlar. Çünkü aynı Ajans, geçtiğimiz Temmuz ayının sonunda, kömür ile enerji üretmek uygulamasından vazgeçilmezse, bu yüzyılın sonunda, dünya ısısının tam 6°C artacağını belirten bir rapor yayımlamıştı. Ajansın yeni raporu, kömürden vazgeçilmediği gibi tüketiminin artacağını öngörüyor.

Raporun kapsadığı süre içinde kömür tüketiminin azalması beklenilen tek bölge ABD. Ancak bu da gezegenimizin sağlığı açısından çok umut verici bir gelişme değil.  Amerika’nın kömür tüketimini azaltması, şist gazı olarak da bildiğimiz, kaya gazı üretim ve tüketimini arttırması anlamına geliyor.

Kömürün getirdiği sorunlara çözüm olarak Karbon Yakalama ve Depolama (Carbon Capture and Storage – CCS) yöntemleri öneriliyor.

komur2

Bunlar, kömür enerji üretim birimlerinin yanına kurulan ve üretim süreci içinde çıkan karbon diyoksiti değişik yöntemlerle yakalayıp yer altına depolamayı amaçlayan sistemler.

Ancak Ajans’ın raporunda bu yöntemlerin önümüzdeki beş yıl içinde devreye girmesinin çok zor olduğu belirtiliyor.

Avrupa Birliği de bu konuda oldukça karamsar. Bu sektörü canlandırmak için 275 milyon avroluk bir fon oluşturmuş olmasına rağmen finanse edebileceği bir tane bile proje bulabilmiş değil.

Avrupa Birliğinin bir diğer sorunu da, üyeleri arasında, Polonya gibi geniş kömür yataklarını enerji üretiminde kullanmak isteyen ülkeler bulunması. Polonya, genelde uluslararası forumlarda, AB’nin olumlu çabalarına karşı çıkan bir tutum izliyor.

İlginç bir şekilde, nasıl bu yılki BM Kyoto konferansı, kişi başına karbon ayak izi en fazla olan Katar’ın başkentinde yapıldıysa, bir sonraki konferans, 2013’te, kömüre öncelik vermeye uğraşan Polonya’da yer alacak.

Tahsin Çorat / Yararlanılan kaynaklar: BBC, 18 Aralık 2012 – Huffington Post, 18 Aralık 2012

Reklamlar
Bu yazı Enerji, İklim içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s