Çöplendik, bütün dünya çöplendi

[Türkçe Sözlük “çöplenme”yi “türlü yiyeceklerden azar azar yemek;  kendine açıktan ufak tefek çıkar sağlamak” diye tanımlıyor.  Oysa biz burada başka türlü kullanıyoruz.  “Çöp içine batmış olmak” anlamında.  Oscar ödülü sahibi ünlü oyuncu Jeremy Irons dünyayı kasıp kavuran çöp sorunu üzerine bir belgesel yaptı:  “Trashed”.  Film 14 Aralık’ta Amerika’da gösterime çıktı.  Biz çöplenmeyi bu anlamda kullanıyoruz.]

coplendik

Jeremy Irons yapımcılığını da yürüttüğü bu filmi tanıtırken şunları diyor:

  • Vietnam, Fransa, İzlanda, Beyrut, San Francisco gibi sayısız yere ya da okyanuslara gidip irkiltici çekimler yaptık.  Örneğin Beyrut’ta dağ gibi dikilmiş muazzam bir çöplük var;   hem de deniz kıyısında.  İzlanda’da bir takım uzmanların ‘sorunu çözeceğiz’ diye ortaya      çıkıp, çözüm gelmeyince kaçacak delik aradıklarını gördük.  İngiltere, Fransa gibi birçok ülkede atıklardan enerji üretmenin sefaletine ve havaya umursamazca salınan diyoksine ürküntüyle tanık olduk.
  • Çevremizde, yiyeceklerimizde, bedenlerimizde o kadar çok diyoksin var ki.  Ama göze görülmüyor.  Bu nedenle zararını anlamıyoruz.  Ama Vietnam’da bunun ne anlama geldiği  apaçık göze batıyor.  Orada bir hastanede kavanozlara konulmuş sayısız cenin gördük.  Bunlar yıllar önce Vietnam savaşında kullanılmış olan Agent Orange’ın bugünkü kurbanlarıydı.  [Ekogazete bu konuyu geçen hafta işlemişti.]  Ama Londra’da enerji üretmek için yakılan ve bir yerlere depo edilen çöplerin külleri Vietnam’dakinden fazla diyoksin taşıyor.  Öte yandan San Francisco’da yapılanlar bende hudutsuz bir umut yarattı.
  • “Sıfır atık” yepyeni bir kavram.  San Francisco bunda %80 düzeyine yaklaştı.  Oysa New York dünya çöpünün %1,5’unu üretiyor;  ama geri kazanma yalnızca %15 düzeyinde.
  • Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, hükümetler ülke çapında geçerli atık politikası tanımlamak zorundalar.  Gömmekti, yakmaktı yerine atık miktarını azaltma ve yeniden kazanma yöntemleri geliştirmek gerekiyor.  Bu süreçler işsizliğin altından kalkılamaz bir sorun olarak başkaldırdığı günümüz ortamında büyük  iş olanakları yaratacak bir alan oluşturuyor.
  • Atık temelli enerji santrallarının saldığı diyoksinin kontrolü yeterince yapılmıyor.  Bu, havaya ne kadar zehir salıyor, tam bilmiyoruz.  Ayrıca şunu da ekleyeyim ki, şimdiye kadar hep büyük yoğunluktaki diyoksinin zararları araştırıldı.  Ama az miktarda olduğu  zaman bile doğumdan önce çocukları etkiliyor.   2009’daki bir araştırma yeni doğmuş     çocukların göbek kordonunda diyoksin dahil kimyasal maddeler buldu.  İncelenen bebeklerin hepsinde.
  • Endüstriyel paketleme ve bunlarda kullanılan plastikler de çok ciddi ve rahatsız edici bir konu.  Yiyecek maddelerinin paketlenmesinde toksik nitelik taşıyan kimyasalların mutlaka yasaklanması gerekiyor.
  • Bütün bunlar hepimizin başının derdi.  Kişilerin de, devletlerin de.  Ama hükümetlerin harekete geçmesini beklemeden hepimizin yapacağı, yapması gerekenler var.  Örneğin, her yerde plastik torba kullanımı artıyor.  Unutmamak gerekir ki, kullanıp da attığımız plastik torba dönüyor, dolaşıyor, sonunda yiyeceklerimizin içine yerleşiyor.  Bu olgunun bilincinde olmalıyız.
  • Filmi yaparken seksenin üzerinde bilimsel araştırmadan yararlandık.  Bunları filmin sitesinde bulabilirsiniz.
  • Bu film her ülkede görülsün istiyoruz.  Hatta birileri sahip çıksın da kopyalarını oluşturup dünyadaki bütün okullara dağıtsın.  Ne de olsa, konuştuğumuz o çocukların geleceği.

[Belgeseli tanıtan iki dakikalık bir parçayı buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.]

Atila Alpöge /  Leo Hickman, The Guardian, 11.12.2012

Reklamlar
Bu yazı Atıklar, Ekoloji Politikası içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s